Wkrótce konsekracja kościoła w Kościelcu

Autor: kurier-kolski.pl | 13.09.2011

W kościele p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu od kilku lat trwają intensywne prace budowlane. W ostatnim czasie, w związku z zaplanowaną na wrzesień konsekracją świątyni oraz dzięki hojności wiernych, roboty przebiegały bardzo szybko. Świątynia przygotowana jest do tej niezwykłej uroczystości, którą zaplanowano na 25 września br. roku o godz. 12:00. W tym dniu uroczystą ceremonię sprawować będzie sam biskup włocławski Wiesław Mering.

W kościeleckim kościele już od 25 maja br. roku układana była nowa posadzka. Pracę te zakończono 22 czerwca tuż przed świętem Bożego Ciała. Kolejnym etapem prac, które trwały od początku lipca przez ponad dwa miesiące, było kompleksowe malowanie ścian wewnątrz świątyni oraz różne inne prace wykończeniowe, m. in. docinanie elementów, układanie płytek wokół filarów, modernizacja nagłośnienia i instalacji elektrycznej, prace porządkowe wewnątrz oraz wokół kościoła.płatne ogłoszenie wyborcze Komitetu Wyborczego PSL


Konsekracja świątyni to rzadkie i szczególne wydarzenie nie tylko w historii parafii, ale również w całej diecezji. Takiej uroczystości w dekanacie kolskim I nie pamiętają najstarsi parafianie. Kilka lat temu taki obrzęd odbył się w kościele MB Częstochowskiej w Kole (dekanat kolski II).


foto: Kolanin (Wikipedia)

Samo słowo konsekracja pochodzi z łaciny, a oznacza poświęcenie i przekazanie na własność miejsca Bogu. Sama ceremonia składa się z trzech części, natomiast jej przebieg jest ściśle określony od kilkuset lat. Porządek obrzędu prowadzonego przez biskupa ukształtował się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Po poświeceniu zewnętrznych i wewnętrznych ścian budowli, odśpiewaniu hymnów, wypisaniu pastorałem liter alfabetu greckiego i łacińskiego w popiele, następuje namaszczenie olejem tabliczek tzw. zacheuszków


płatne ogłoszenie wyborcze Komitetu Wyborczego PSL

symbolizujących miejsca święceń (czterech lub dwunastu, w zależności od wielkości kościoła) oraz ołtarza, na którym zostaje spalone kadzidło. Samo wydarzenie posiada bardzo bogatą oprawę, w której oprócz biskupa i księży uczestniczy cała asysta parafialna oraz wierni. Proboszcz parafii ks. Władysław Waszak, księża prefekci oraz parafianie zapraszają za naszym pośrednictwem na uroczystość wszystkich wiernych, chcących uczestniczyć w tak podniosłym wydarzeniu.

MARCIN NOWACKI
płatne ogłoszenie wyborcze Komitetu Wyborczego SLD

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
erfasc
erfasc
12 lat temu

Ale tez problem z ta konsekracja.Jakby nbie bylo wiekszych problemow zeby sie spierac.Odpusc sobie

dekanat kolski pierwszy
dekanat kolski pierwszy
12 lat temu

Mieszkam w Janiszewie. Mało tego mogę dodać, że pierwszy proboszcz pojawił się tutaj dopiero… po wojnie. Więc chyba trochę pan przeinacza…

dekanat kolski pierwszy
dekanat kolski pierwszy
12 lat temu

„Takiej uroczystości w dekanacie kolskim I nie pamiętają najstarsi parafianie.”
W 1987 r. konsekrowano kościół NSJ w Posoce (parafia Janiszew), a w 1960 r. konsekrowano kościół św. Jadwigi w Janiszewie.

Tak więc wielu parafian z terenu dekanatu kolskiego I pamiętało takie uroczystości. Za kilka(naście) lat czeka nas konsekracja kościoła św. Bogumiła w Kole, a trochę później – kościoła Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu, który za kilka lat ma zacząć swoją budowę.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526