100.rocznica urodzin ś.p. Kazimierza Oblizajka

Autor: kurier-kolski.pl | 29.09.2011

W  dniu 24 września w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego w Kole odbyła  uroczystość wspomnieniowa o znanym kolaninie ś.p. Kazimierzu Oblizajku. W uroczystości wzięli udział  przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” z Wielunia, rodzina zmarłego, Przewodnicząca Rady Miejskiej  Urszula Pękacz oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą.

Kazimierz  Oblizajek  był uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. w ramach  Batalionów  Obrony Narodowej, odbył cały szlak  bojowy od Wielunia poprzez Warszawę po Kock. Był więźniem  hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Po zakończeniu  działań wojennych wrócił do Koła podejmując  pracę  jako adwokat  w Zespole Adwokackim.
Był radnym Rady Miejskiej w Kole.
Członkowie  Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony  Obrony  Narodowej”  z Wielunia  poprzez przyjazd do Koła uczcili pamięć Kazimierza Oblizajka  jako autora  Kroniki Walk Batalionów  Obrony Narodowej  znajdującej się w zbiorach  muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Egzemplarz kroniki jest unikatowym eksponatem  w zbiorach muzeum.

Po uroczystości w ratuszu  wszyscy zebrani  udali się na cmentarz, gdzie na grobie ś.p. Kazimierza Oblizajka  złożyli wiązanki kwiatów.

MICHAŁ KRZEMIŃSKI

ogłoszenia/reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526