Odpust Przemienienia Pańskiego na cmentarzu w Kole [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 07.08.2011

Jak co roku, tradycyjnie 6 sierpnia odbył się na kolskim cmentarzu największy miejscowy odpust na święto Przemienienia Pańskiego, w którym bardzo tłumnie wzięli udział mieszkańcy. Neogotycki kościółek, który znajduje się na kolskiej nekropolii, jest właśnie pw. Przemienienia Pańskiego. W sobotę odprawiono w nim trzy Msze Św.: o 7.00, 12.00 oraz o 18.30. Sumie o 12.00 przewodniczył ks. Rafał Kędzierski – pochodzący z Koła nasz rodak, obecnie pełniący posługę w parafii w Chodczu.

Przemienienie Pańskie to święto chrześcijańskie opisane w Biblii przez trzech ewangelistów: Mateusza, Marka i Łukasza, jako objawienie skierowane do trzech wybranych uczniów Jezusa: Piotra, Jakuba i Jana. Według ewangelii Jezus zabrał ich na górę, gdzie zobaczyli go w nieziemskiej chwale, rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. Mimo że ewangelie nie podają nazwy góry, przyjmuje się, że była to góra Tabor.


Fragment obrazu „Przemienienie Pańskie” Rafaela Santiego (1517-1520)

Przemienienie Pańskie, jako święto, na Wschodzie znane było już w VI wieku i swą rangą dorównywało katolickiej Uroczystości Chrystusa Króla. W Kościele Zachodu wprowadził je Papież Kalikst III, jako podziękowanie Bogu za odniesione zwycięstwo pod Belgradem nad Turkami w dniu 6 sierpnia 1456 roku.

Przemienienie Pańskie w Kościele katolickim obchodzone jest 6 sierpnia i ma rangę święta liturgicznego. W Kole jego ma szczególnie długą tradycję. Jest obchodzone niezwykle uroczyście wraz z odpustem na kolskim cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, gdzie znajduje się  kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Niewielki, jednonawowy kościółek znajduje się  w miejscu rozebranej w XVIII w. budowli gotyckiej (nie wiemy niestety jak wyglądała). Neogotycki budynek z nietynkowanej czerwonej cegły, z wysoką, strzelistą wieżyczką, wyróżnia się ciekawą architekturą. W podziemiach znajdują się krypty grobowe tutejszych duchownych od pocz. XX w. Świątynia obecnie pełni funkcję cmentarnej kaplicy publicznej.

W tym roku odpust na cmentarzu był wyjątkowo okazały. Przyszły na niego wielkie tłumy kolan. Uroczystości odpustowe, jak co roku, rozpoczęły się już od samego rana. We Mszy Św. odprawionej o g. 7.00 wzięli udział pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej, którzy w drodze na Jasną Górę zatrzymali się w Kole na nocleg.
Do godzin wieczornych dopisała piękna, słoneczna pogoda. Dopisali także sprzedawcy ze straganami oraz mieszkańcy miasta Koła, którzy tłumnie, często z małymi dziećmi, cały dzień przychodzili na cmentarz. Ofiary zbierane podczas nabożeństw na tackę były przeznaczone na kontynuację remontów cmentarza, a szczególnie utwardzenie kolejnych ścieżek i odnowienie parkanu.

We Mszy Św. o 12.00, tak zwanej sumie, udział wzięło wielu księży ze wszystkich kolskich parafii oraz z Klasztoru OO. Bernardynów, jak również z obu kolskich dekanatów. Sumie przewodniczył nasz rodak z Koła, młody ksiądz Rafał Kędzierski, wywodzący się z parafii farnej, który obecnie pracuje w parafii w Chodczu.Pod koniec Mszy odbyła się procesja dookoła kościoła.

Miłym akcentem w czasie nabożeństwa był obchodzony jubileusz 15.lecia pracy ks. kanonika Józefa Wronkiewicza na probostwie w kolskiej farze. Były życzenia, kwiaty i śpiewy dziękczynne (patrz: wcześniejszy artykuł na portalu oraz filmik).

OBEJRZYJ FILM Z ODPUSTU (kliknij na trójkąt w środku ekranu):

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA
Informacje o Przemienieniu Pańskim: wikipedia

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Twoje Przeznaczenie
Twoje Przeznaczenie
10 lat temu

Ty się za cudze żony nie zabieraj Je***ku

Smarytanin
Smarytanin
11 lat temu

Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Księże Rafale K…. !!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526