Dziś 25.rocznica śmierci ks. Serafina Opałko

Autor: kurier-kolski.pl | 01.08.2011

Dziś mija dokładnie 25 lat od śmierci nieodżałowanego kolskiego kapłana ks. Serafina Opałko – podpułkownika Wojska Polskiego, uczestnika kampanii wrześniowej, a po wojnie wieloletniego proboszcza kolskiej fary (1971-1986), budowniczego kościoła pw. MB Częstochowskiej na ul. Blizna, odnowiciela fary i cmentarza. Mimo, że odszedł od nas, pozostał w sercach wielu kolan i w ich pamięci jako wspaniały kapłan, świetny organizator i budowniczy.

Serafin Opałko (ur. 10 sierpnia 1911 w Jaroszewicach Rychwalskich – zm. 1 sierpnia 1986 r. w Kole), polski duchowny katolicki, kanonik i prałat; podpułkownik Wojska Polskiego.

Urodził się 10 sierpnia 1911 r. w Jaroszewicach Rychwalskich, gdzie się wychowywał. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Rychwale. W 1930 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 29 czerwca 1937 r. wyświęcony został na księdza. Następnie, do 1938 r. był wikariuszem w Skomlinie, a później w Żarkach.

W czasie II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej. Później prowadził wywiad na rzecz Armii Krajowej. Ze względu na swoją działalność partyzancką, po wojnie musiał opuścić dotychczasową parafię. Zamieszkał w rodzinnych stronach i sprawował opiekę duszpasterską w parafii Grochowy, Rychwał i Dzierzbin. W 1948 r. został przeniesiony do Złoczewa. Następnie został rektorem kościoła w Kościelcu. W latach 1948 – 1960 pełnił obowiązki proboszcza w Ciechocinku. Następnie przeniesiono go do Radziejowa. W 1971 r. przeszedł na probostwo do parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Kole.

W 1975 r. został awansowany do stopnia podpułkownika. Był dziekanem dekanatu kolskiego. Od 1975 r. nosił tytuł kanonika honorowego kolegiaty kaliskiej, a od 1982 r. kanonika gremialnego. W 1986 r. mianowany prałatem honorowy Jego Świątobliwości. Dzięki jego staraniom odrestaurowano farę w Kaliszu, wzniesiono kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole i Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach.

1 sierpnia 1986 r. zmarł na atak serca. Został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Kole, naprzeciwko wejścia do cmentarnego kościółka. Pogrzeb ks. Serafina Opałko przerodził się w ogromną, patriotyczną manifestację. Żegnało go całe miasto. Ogromny kondukt ulicami miasta, w którym szła większość kolan, świadczył o życiu tego wspaniałego kapłana.

Za osobiste męstwo w latach wojny ks. Serafin Opałko otrzymał wiele odznaczeń, m.in.:
• Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
• Krzyż Walecznych
• Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
• Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
• Medal „Polska swemu Obrońcy” (trzykrotnie)
• Krzyż Armii Krajowej
• Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”

Od lat jedna z większych ulic w naszym mieście nosi imię ks. Serafina Opałko.

Dziś w kościele MB Częstochowskiej na ul. Blizna o godzinie 18.00 odbędzie się Msza Św. w intencji zmarłego z okazji 25. rocznicy Jego śmierci, a po Mszy kapłani i wierni pojadą na grób złożyć symboliczne wiązanki kwiatów i zapalić znicze.


Pogrzeb ks. Serafina Opałko. Mieszkańcy Koła i powiatu kolskiego w kondukcie żałobnym. Zdjęcia ze zbiorów Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kole.


Grób ks. Serafina Opałko na kolskim cmentarzu przy ul. Poniatowskiego.

Tekst i foto: Kolanin (wikipedia.org)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526