Półkolonie z archeologią

Autor: kurier-kolski.pl | 12.07.2011

W dniach od 5 do 8 lipca br. odbywały się w kolskim Muzeum letnie półkolonie dla dzieci z kolskich szkół podstawowych. Program zajęć adekwatny był do hasła przewodniego tegorocznego wypoczynku, a było nim „Lato z historią”. W założeniu organizatorów uczestnicy poprzez zabawę i czynny wypoczynek poznawać mieli tajniki historii.

Pierwszego dnia dzieci wcieliły się w rolę archeologa. Nieopodal zamku, posługując się fachowymi instrumentami mierniczymi, wymierzyły wykop archeologiczny, a następnie przystąpiły do pracy. Odkrytych zostało wiele „bezcennych zabytków” ceramicznych, a nawet monety, tzw. boratynki. Te ostatnie dzięki użyciu wykrywacza metali. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia kursu archeologii.

Drugiego dnia uczestnicy przenieśli się tysiąc lat wstecz jadąc na wycieczkę i zwiedzając Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz uczestnicząc w lekcji muzealnej dotyczącej wczesnośredniowiecznych strojów i ozdób. Zwiedziły również Wielkopolski Park Etnograficzny poznając polską wieś sprzed lat.

Następny dzień dzieci spędziły na terenie miasta Koła uczestnicząc w grze terenowej „Pamiątki kolskiej historii”. Podzieleni na dwie grupy wykonywali polecenia polegające na szukaniu konkretnych zabytków i śladów przeszłości miasta Koła.

reklama

Ostatni dzień uczestnicy półkolonii spędzili w Kopalni Soli w Kłodawie zwiedzając podziemną trasę turystyczną. Przy tej okazji dowiedzieli się wiele o geologicznych dziejach naszej planety i regionu.

Udział w półkoloniach był bezpłatny. Przez cały czas dzieci były pod opieką pracowników muzeum Bartłomieja Grzanki i Dariusza Koniecznego. Dziećmi opiekowali się także dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski oraz pani Helena Kubiak.

Największą nagrodą dla organizatorów było zadowolenie dzieci oraz ich rodziców oraz wola wzięcia udziału w kolejnych edycjach muzealnych półkolonii.

Źródło: MTC w Kole

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
ktoś
ktoś
12 lat temu

Sporo się dzieje w tym muzeum.

Kolanka
Kolanka
12 lat temu

Nareszcie coś się dzieje dla dzieci w Kole 🙂

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526