Brdowskie spotkania z Polą Negri

Autor: kurier-kolski.pl | 08.07.2011

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brdowskiej zorganizowali pierwszą edycję imprezy: „Brdowskie Spotkania z Polą Negri”. Odbyła się ona pierwszego lipca br. w dniu przejęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Z tej racji uroczystość rozpoczęto od wspólnego odśpiewania „Ody do radości”, która jest hymnem Unii Europejskiej. Na brdowskim rynku, pięknie odnowionym z funduszy unijnych, zawisły flagi – Polski, Unii Europejskiej i Brdowa. Pola Negri, wielka przedwojenna światowa gwiazda kina niemego, miała swoje rodzinne korzenie właśnie w Brdowie.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej, krok po kroku, rozszerza działania związane z Polą Negri i jej matką Eleonorą Chałupiec z domu Kiełczewską. W 2008 roku uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową na domu, w którym mieszkały Pola Negri z matką podczas pobytów w Brdowie. Wydano także specjalne wydawnictwo: „Brdowskie ślady Poli Negri”. W następnym roku po raz pierwszy zorganizowano „I Bieg im. Poli Negri”. W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego biegu. Kolejnym przedsięwzięciem jest mini festiwal pod nazwą: „Brdowskie Spotkania z Polą Negri”. W zamyśle organizatorów ma to być impreza cykliczna o charakterze kulturalnym.


Organizatorzy, goście oraz gimnazjalistki występujące w czasie spotkania

„Pierwsze Brdowskie Spotkania z Polą Negri” składały się z trzech części. Gimnazjaliści z brdowskiej szkoły zaprezentowali inscenizację, opracowaną i przygotowaną przez piszącego te słowa, ukazującą związki Poli Negri z Brdowem oraz jej drogę do sławy. Widzowie dowiedzieli się, dlaczego w Brdowie tak mocno akcentuje się osobę naszej wielkiej rodaczki.

Matka Poli Negri – Eleonora Chałupiec (Chalupec) z domu Kiełczewska urodziła się 6 lutego 1861 roku w Brdowie i tu w dniu 10 lutego tego samego roku została ochrzczona w  kościele pw. św. Wojciecha BM. Młoda Pola wraz z matką kilkakrotnie przyjeżdżały do Brdowa na wakacyjny wypoczynek. Mało kto wie, że w dniu 29 grudnia 1915 roku Pola Negri była chrzestną w brdowskim kościele. Drugim punktem, i chyba najważniejszym,  był pokaz filmu niemego z udziałem Poli Negri. Było to historyczne wręcz wydarzenie, bowiem po raz pierwszy w Brdowie pokazano film, w którym główną rolę gra wielka aktorka posiadająca brdowskie korzenie. Zebrani licznie widzowie obejrzeli film: „Bestia”, który został nakręcony w 1917 roku w warszawskiej wytwórni „Sfinks”. Film opowiada o młodej dziewczynie Poli, która porzuca rodzinną wieś i wraz z przyjacielem ucieka do miasta. Tam robi karierę. Poznaje bogatego, lecz żonatego, mężczyznę, który łoży na jej utrzymanie. Pola opływa w bogactwie. Szczęście nie trwa długo. Za swoje czyny trzeba słono zapłacić…

Ostatnim punktem spotkania była wystawa ukazująca postać wielkiej polskiej aktorki, która osiągnęła status gwiazdy światowego formatu. Na ekspozycję złożyły się dokumenty ukazujące związki aktorki i jej matki z Brdowem; liczne artykuły z prasy polskiej z lat 1928-1939, artykuły z prasy niemieckiej, francuskiej i amerykańskiej; oryginalne autografy artystki; ulotki, programy filmowe i reklamy  z okresu międzywojennego; publikacje książkowe i katalogi z wystaw dotyczące Poli Negri oraz artykuły ze współczesnej polskiej prasy. Całość ekspozycji dopełniły oryginalne kartki – widokówki z podobiznami aktorki, plakaty, oryginalne i reprodukcje, z filmów, w których grała Pola Negri oraz zdjęcia i fotosy z lat największej popularności aktorki. Wszystkie zbiory na wystawie pochodziły z prywatnych kolekcji Piotra Królikowskiego i piszącego te słowa.

Spotkanie odbyło się w sali im. Jana Pawła II przy klasztorze OO. Paulinów w Brdowie. Ojciec proboszcz, po raz kolejny, nieodpłatnie użyczył pomieszczenia i okazał daleko idącą pomoc w przygotowaniu spotkania. Część pięknej sali została zamieniona w stare kino. Wstawiono autentyczne składane fotele pamiętające czasy małych kin, których kiedyś było w Polsce bez liku. Na okna i drzwi założono kotary. Główna ściana posłużyła za wielki ekran. Druga część sali zamieniła się w  muzeum do zaprezentowania wystawy. Wśród obecnych widzów byli najbliżsi żyjący członkowie rodziny Eleonory Kiełczewskiej z Poznania, delegacja z Lipna (tam urodziła się Pola Negri), wójt Gminy Babiak, przewodniczący Rady Gminy Babiak, radni, pani dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kole, ojcowie paulini oraz matka Janusza Kapusty – znanego w świecie polskiego rysownika, malarza i scenografa. Przybyli też sponsorzy oraz mieszkańcy Brdowa, Babiaka, Koła. Starosta powiatu kolskiego przesłał pozdrowienia. Na prośbę organizatorów część gości, szczególnie panie, włożyła na siebie stroje z epoki kina niemego. Czuć było atmosferę z tamtych lat.

reklama

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej konsekwentnie realizuje program przybliżania mieszkańcom Brdowa i nie tylko postaci, które są związane z tą miejscowością. Jak powiedział w czasie spotkania ojciec Stanisław Go – „wszystkie działania, które dotyczą tej ziemi, godne są poparcia i trudu, bo służą właśnie tej ziemi i jej mieszkańcom”.

Źródło: TPZB

reklama

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526