Od 1 lipca przewozy autobusowe w powiecie kolskim przejmie PKS Konin [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 18.06.2011


Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek zorganizował specjalną konferencję prasową poświęconą sprawie przewozów autobusowych w Kole i powiecie kolskim. Wzięli w niej udział przedstawiciele PKS Konin sp. z o.o. – Dariusz Andrzejewski – Prezes Zarządu PKS Konin oraz Mieczysław Starosta – nowy kierownik dworca PKS w Kole. Jeśli wszystko dobrze pójdzie i procedury rejestracyjne zostaną na czas dopełnione, od 1 lipca br. nowa firma rozpocznie przewozy pasażerskie w powiecie kolskim. I to na tym samym miejscu przy ul. Toruńskiej. Na razie przynajmniej do końca października, ale jest szansa, że stanowiska autobusowe zostaną na swoim starym miejscu także później.

Spółka PKS Konin, do niedawna będąca własnością Skarbu Państwa podobnie jak już nie istniejący PKS Koło, od 7 czerwca stała się własnością Prezydenta Konina, czyli samorządu konińskiego. Firma ta obsługiwała dotychczas dwa całe powiaty: koniński i słupecki. Od 1 lipca zacznie przewozy autobusowe na terenie powiatu kolskiego. Należy przy tym podkreślić, że PKS Konin jest uważany za jedną z najlepiej funkcjonujących firm autobusowych w Polsce, co bardzo dobrze wróży przyszłości przewozów na terenie rejonu kolskiego. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu na rozpoczęcie konferencji prasowej Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, sytuacja z likwidacją kolskiego PKS nie była zaskoczeniem, bo obecnie wiele firm tego typu przeżywa kryzys.

OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z KONFERENCJI O PKS:

– Z dniem 1 lipca PKS Konin będzie obsługiwał cały teren powiatu kolskiego i miasta Koła – powiedział Prezes PKS Konin Dariusz Andrzejewski – Natomiast nie będzie to w takim wymiarze, jak miało to miejsce, gdy robił to PKS Koło. Będzie to troszkę mniejszy wymiar, ponieważ część kursów nierentownych nie będzie obsługiwanych. W okresie wakacyjnym będzie to o 35% mniej połączeń. Później w zależności od zapotrzebowania może się to zmienić.

Jak zapewnia Prezes Andrzejewski, jego firma chce jak najlepiej wykonywać przewozy pasażerskie w rejonie kolskim i chce zbierać informacje od pasażerów jakie kursy są potrzebne. Kierownictwo PKS Koło nie było w stanie określić przed likwidacją, które kursy były dla nich rentowne, a które nie.

Obecnie trwają niezbędne procedury biurokratyczne, rejestracyjne działalności PKS Konin, by mogła rozpocząć funkcjonowanie na terenie powiatu kolskiego. Trwa kompletowanie zezwoleń, by można było ruszyć z działalnością od 1 lipca. Nie wiadomo jednak czy to się uda, mimo najlepszych chęci. Jeśli nie, może dość do krótkiej, może kilkudniowej przerwy w przewozach autobusowych. Jednak dyrekcja PKS Konin jest dobrej myśli wskazując na wielką życzliwość Starostwa Kolskiego. – Muszę podziękować w szczególności panu Staroście Kolskiemu, bo bardzo zaangażował się w pomoc w tych kwestiach formalnych. Mam zapewnienie od pana Starosty i wiem, że jest robione wszystko, aby niezbędne zezwolenia jak najszybciej uzyskać – powiedział Prezes Dariusz Andrzejewski. – Planujemy od 27 czerwca (poniedziałek) uruchomić już punkt sprzedaży biletów miesięcznych i informację. Spółka, która kupiła teren byłego PKS Koło zapewniła nas, że do końca października będziemy mogli pozostać w tej lokalizacji.

Jak twierdzi nowy przewoźnik, lokalizacja przystanków dworcowych na ul. Toruńskiej w Kole, gdzie PKS funkcjonował kilkadziesiąt lat, jest najlepsza i będzie się starać tam pozostać. Na razie do końca października, ale jest szansa, że i docelowo. Będą prowadzone rozmowy na ten temat z nowym właścicielem gruntów. Już obecnie wiadomo, że na pewno powstanie tu kolejny wielki market. Jednak miejsca jest na tyle dużo, że może zmieścić się kilka stanowisk dla autobusów, co na pewno nie przeszkadzałoby marketowi, a wprost przeciwnie – byłoby bardzo korzystne.


Prezes spółki PKS Konin Dariusz Andrzejewski oraz kierownik dworca w Kole Mieczysław Starosta.

Jak twierdzi dyrekcja PKS Konin, w związku z likwidacją PKS Koło wszyscy dawni pracownicy tej firmy otrzymali automatycznie wypowiedzenia z pracy. Jednak jest szansa, że przynajmniej część z nich znajdzie ponownie zatrudnienie na podobnych stanowiskach już w PKS Konin. W miarę wchodzenia firmy na kolski rynek, PKS będzie wykazywał zapotrzebowanie na nowych pracowników i szukał ich.

PKS Konin ma od wielu lat sprawdzone i skuteczne metody działania i zarządzenia. Dlatego także w Kole szykuje się wiele nowości. Jedną z nich będzie elektroniczny bilet miesięczny, który będzie skanowany przy każdorazowym wejściu do autobusu.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kolanin
12 lat temu

Przynajmniej Starosta powinien otworzyć przejazd do ulicy PCK.
był by to pożytek dla mieszkańców i mniejsze utrudnienie przejazdu.

Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

PKS Koło nie było w stanie określić przed likwidacją, które kursy były dla nich rentowne, a które nie

to zdanie mogłoby w zasadzie wystarczyć za cały komentaż do faktu likwidacji PKS koło

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526