Kolski PKS sprzedany!!! Czy w zamian powstanie kolejny market?

Autor: kurier-kolski.pl | 25.05.2011I stało się! Sprzedaż kolskiego PKS-u od kilku dni jest już faktem dokonanym. Niedawno otworzono oferty i wyłoniono nowego właściciela. 11 maja nastąpił jego wybór, a około połowy czerwca zostanie podpisana umowa sprzedaży. Przetarg wygrała Spółka „Koncept WS” sp. z o.o. z Poznania, która za zakład z Kole zapłaciła 4 mln. zł. Wszystko wskazuje na to, że firma ta doprowadzi do powstania w tym miejscu kolejnego marketu handlowego. Mimo to, jak zapewniał już wcześniej Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, przewozy pasażerskie zostaną utrzymane i nie ma problemu, że młodzież nie będzie mieć jak dojeżdżać do szkół, a pracownicy do swoich firm. Zajmie się tym PKS Konin. Starosta zabiegał u likwidatora PKS i Wojewody Wielkopolskiego o zobowiązanie do tego w umowie nowego właściciela gruntu przy ul. Toruńskiej 70.

Blisko 1 ha działka w najlepszym punkcie Koła, pod płaszczykiem firmy została sprzedana przez Wojewodę Wielkopolskiego za 4 mln. zł. Swoje oferty złożyło czterech chętnych, ale dwie oferty zostały niemal od razu odrzucone ze względu na nie spełnianie wymogów formalnych. Kolejne dwie konkurowały ze sobą. O ile można tak to nazwać, bowiem różnica miedzy nimi wynosiła aż 1 mln. zł.

Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek od wielu miesięcy zabiegał u Wojewody o zapis w umowie sprzedaży, który zabezpieczałby interesy mieszkańców Koła i powiatu kolskiego dojeżdzających do szkół i zakładów pracy autobusami. I udało się! Jak poinformował mnie likwidator PKS w Kole Marek Szczęsny: – Komunikacja autobusowa w Kole będzie kontynuowana i jedną z firm, która przejmie tę komunikację jest PKS Konin. Zrobi to w porozumieniu z firmą, która kupiła cały PKS w Kole i oni zlecili PKS-owi konińskiemu obsługę podróżnych z Koła i okolic. Kolski PKS kupiła Spółka „Koncept  WS” z Poznania.

Na stronie internetowej nabywcy gruntów przy ul. Toruńskiej 70 w Kole (www.konceptws.com.pl) można przeczytać, że: „Spółka Koncept WS Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K., prowadzi działalność na rynku obrotu nieruchomościami specjalizując się w wyszukiwaniu, typowaniu optymalnego wykorzystania i inwestowania w nieruchomości na terenie całego kraju. Działalność wiodąca spółki związana jest z  pozyskiwaniem gruntów i przekształcaniu ich na cele komercyjne, głównie pod zabudowę  obiektami handlowymi i kompleksami handlowo-usługowymi. W przedmiocie działania spółki istotną pozycję stanowi również budowa obiektów handlowo-usługowych „ pod klucz”.”

Jak więc można z tego tekstu wywnioskować, prawdopodobnie w Kole powstanie wkrótce kolejny market lub centrum usługowo-handlowe. I to w samym centrum miasta! Jeśli tak się stanie, będzie to już kolejny market po tym, jak Rada Miejska wyraziła zgodę na budowę centrum handlowego przy ul. Słowackiego.


Czy w niedalekiej przyszłości w tym miejscu przy ul. Toruńskiej 70 w Kole stanie kolejny market handlowy?

Powoli nasze miasto staje się ubogim miasteczkiem rencistów, emerytów oraz sklepów i marketów. Przykre, że jedynie sporadycznie powstają tu inne miejsca pracy poza takimi w sklepach i marketach, gdzie wynagrodzenia pracowników najczęściej są równe najniższej krajowej lub nie przekraczają 1.200 zł. Ubożenie Koła jest przez to przerażające. Zastanawiające przy tym jest to, kto będzie kupował w tych ciągle powstających kolejnych sklepach i marketach, gdy nie będą w Kole powstawać miejsca pracy w przemyśle i usługach?

Jak również zapowiada Starosta Kolski oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorz Kujawa, Starostwo Powiatowe zamierza odzyskać od nowego właściciela gruntów drogę łączącą ulicę Toruńską z ulicą PCK, która została niegdyś włączona przez PKS jako część placu manewrowego dla autobusów. Starostwo planuje uruchomić ją ponownie i włączyć do ruchu, co pozwoli odciążyć zatłoczony wyjazd z ulicy Kolejowej w Toruńską.

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

p.redaktorze kochany,nie rozdzieraj p.szat nad tym pustym i biednym miastem bo miasto jakie jest kazdy obywatel byle nie malkontent wie i potrafi wyciagac wnioski,emerytow i rencistow jest owszem sporo ale sobie radzaa co sie tyczy marketow to czemu nie przeciez to jest wolny rynek i malo konkurencyjny szybko sie wykruszy,lepszy market w tym miejscu anizeli rozpaprany plac manewrowy i smierdzace ropa warsztaty

R.P.
R.P.
12 lat temu

A mi się wydaje, że to jest początek końca ulicy Toruńskiej… Za jakiś czas będą zamykane wzdłuż niej sklepy, bo nie będzie tam już nikt przechodził. Centrum handlowe? Może… ale dla kogo? Dla pustego i biednego miasta? Chyba, że jest coś o czym nikt nie wie…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526