Kolanie oddają hołd Honorowemu Obywatelowi Miasta Koła – bł. Janowi Pawłowi II [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 01.05.2011

Koncerty, filmy biograficzne w MDK, spotkania, Msze Św., ognisko harcerskie – tak kolanie w tej szczególnej chwili beatyfikacji naszego wielkiego papieża Jana Pawła II czczą Jego pamięć, wspominają chwalebne i pełne cnót życie.
Wszyscy go znaliśmy, kochaliśmy, podziwialiśmy za to jakim był człowiekiem, kapłanem i papieżem. Nawet osoby niewierzące w większości darzyły go należnym szacunkiem. Tylko taki człowiek mógł być tak szybko wyniesiony na ołtarze – święty za życia.

Już 27 i 28 kwietnia br., podczas swoich posiedzeń, radni miasta oraz radni powiatowi oddali cześć Janowi Pawłowi II.

Szczególnie uroczyście wyglądała część ostatniej sesji Rady Miejskiej poświęcona naszemu wielkiemu Rodakowi, ponieważ – jak przypomniała Przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz – 12 lat temu, dokładnie 27 kwietnia 1999 r., Rada Miejska nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowe Obywatelstwo Miasta Koła. Ksiądz kanonik Józef Wronkiewicz, proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kole, w słowie skierowanym do radnych podziękował za ten gest ówczesnym radnym oraz burmistrzowi Jerzemu Przybylskiemu i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Wojciechowi Jabłońskiemu. Warto w tym miejscu podkreślić, że w tamtym czasie Kołem rządziła większość polityczna SLD, a więc również burmistrz i przewodniczący RM byli z tej opcji. Jak widać wcale nie kolidowało to z faktem, że w taki sposób uhonorowano Jana Pawła II. Dokument wręczył Ojcu Świętemu dnia 7 czerwca 1999 r. w Licheniu burmistrz Jerzy Przybylski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Jabłoński. W kolejnym roku miała miejsce pielgrzymka dziękczynna do Watykanu (jako podziękowanie za przyjazd Ojca Świętego do Polski). Przewodniczący Wojciech Jabłoński wręczył Papieżowi malowany na szkle obraz Ratusza Miejskiego w ówczesnej fazie odbudowy. Na podarunku widniał napis „Ojcze Święty pobłogosław”. W tym samym, już odbudowanym z błogosławieństwem Papieża-Polaka Ratuszu, obradują teraz kolscy radni. Tu także, na murach Ratusza, jest tablica poświęcona Janowi Pawłowi II.

Obejrzyj relację wideo z uroczystej sesji Rady Miejskiej:

Obejrzyj galerię fotografii:

Spotkanie w 2002 roku członków kolskiej orkiestry z papieżem Janem Pawłem II


Wojciech Jabłoński, 12 lat temu Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, a obecnie radny powiatowy i szef kolskiego SLD, osobiście wręczał papieżowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Koła.

Sesję Rady Miejskiej uświetniła część artystyczna, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Muzycznej oraz Szkoły Podstawowej nr 1 (klas III, IV i VI), przygotowany pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Prądzyńskiej. Po występach radni i zaproszeni goście Po części artystycznej uczestnicy sesji – radni, zaproszeni goście i mieszkańcy miasta podpisali list do papieża Benedykta XVI z podziękowaniami za beatyfikację Jana Pawła II, a następnie zeszli przed kolski Ratusz Miejski, gdzie pod tablicą upamiętniającą Papieża-Polaka złożyli wiązanki kwiatów (dziś zostanie dodany film z uroczystej części Rady Miejskiej).

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Podczas Sesji Rady Powiatu w dniu 28 kwietnia, specjalny montaż słowno-muzyczny na prośbę Przewodniczącego Rady Powiatu Marka Tomickiego przygotowali i wykonali: radny powiatu Leszek Galemba oraz Urszula Polewska – radna miejska i szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

W przeddzień uroczystości beatyfikacyjnych kolanie spotkali się na uroczystej Mszy Św. w kościele na Bliznej, a następnie przeszli ulicami miasta na skrzyżowanie ulic Włocławska/Jana Pawła II, pod popiersie Karola Wojtyły, gdzie złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze, oraz odbył się specjalnie przygotowany na tę okazję koncert pt. „Błogosławiony” w wykonaniu kolskich artystów: Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, Studia Piosenki przy MDK, uczniów Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II, Manufaktury Piosenki Harcerskiej „Wartaki”, Doroty Małeckiej i uczniów LO w Kole, Urszuli Polewskiej i Janusza Polewskiego, Roberta Cesarza i Jarosława Kołodziejka.

OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z WIDOWISKA „BŁOGOSŁAWIONY”:

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z KONCERTU:

Sesja Rady Miejskiej w Kole i koncert „Błogosławiony” dopiero rozpoczęły kolskie uroczystości z okazji beatyfikacji papieża Jana Pawła II w naszym mieście. Oprócz Mszy św. dziękczynnych za beatyfikację, które zostaną odprawione we wszystkich kolskich kościołach, mieszkańcy miasta wezmą udział w koncercie filharmonii bydgoskiej ku czci Jana Pawła II z udziałem solistów Agaty Schmidt i Orlina Bebenowa, który w niedzielę beatyfikacji o g. 16.00 odbędzie się w kościele pw. Św. Bogumiła. Koncertowi towarzyszyć będzie spektakl poetycko – muzyczny „Janowi Pawłowi II …. z miłością” i wystawa rzeźb „Inspiracje” w Miejskim Domu Kultury oraz pokazy filmów, a kolskie uroczystości zakończy w przeddzień 91. rocznicy urodzin Ojca Świętego i w 30. rocznicę zamachu na Jego życie – 13 maja o g. 19.00 ognisko Hufca ZHP Koło przy pomniku bł. Jana Pawła II.

Tekst, foto i wideo: Mariusz Kozajda

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526