Jubileusz 50.lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 28.05.2011


Piękny jubileusz 50.lecia istnienia placówki uroczyście świętowano w murach Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, przy ul. Poniatowskiego. Z tej okazji, podczas wcześniejszej Mszy Św. w kolskiej farze, poświęcono nowy sztandar szkoły. A część artystyczna uroczystości na sali sportowej w wykonaniu uczniów „Dwójki” zachwyciła nawet największych malkontentów! SP 2 po raz kolejny udowodniła, że jest wiodącą wśród kolskich szkół.

Półwiecze istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole było wielkim wydarzeniem w tym sobotnim dniu – 21 maja br. Przygotowane przez nauczycieli i uczniów obchody na wszystkich uczestnikach wywarły niezapomniane wrażenie. W tym dniu ten adres – Poniatowskiego 22, był najważniejszym adresem w naszym mieście.

OBEJRZYJ FILM Z UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH W SP 2:

Placówka, mimo położenia poza centrum miasta, zawsze osiągała duże sukcesy, a późniejsze życie i kariera jej wychowanków potwierdzały wysoki poziom „Dwójki”. Na jubileuszu pojawiło się kilku z nich, między innymi dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Janusz Kowarski, który wspominał wszechstronne wychowanie jakie odebrał w tej placówce i wspaniałych nauczycieli, którzy ukształtowali go jako młodego człowieka. W podobnym tonie wypowiadał się inny absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 – Mieczysław Pusty, wieloletni nauczyciel historii, Wiceprezes Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kole. Pusty był jednym z uczniów pierwszego rocznika szkoły, który w roku 1961 rozpoczął naukę w tym nowym, bardzo nowoczesnym jak na ówczesne czasy budynku. Inny z byłych uczniów szkoły-jubilatki, Jacek Czarnecki, dziś właściciel prężnej kolskiej firmy kateringowej, przygotował dla wszystkich gości wykwintny poczęstunek.

Wszystko zaczęło się w dniu 5 lutego 1961 roku, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 4. Cztery dni później nadano jej imię Adama Mickiewicza. Kierownikiem placówki został Mieczysław Olasiński, jego zastępcą Alina Olejnik.  1 grudnia 1963 roku nastąpiła zmiana nazwy szkoły na obecnie funkcjonującą – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kole im. Adama Mickiewicza.

Uroczystości rozpoczęto się od Mszy Św. dziękczynnej w kolskiej farze, koncelebrowanej przez ks. kanonika Józefa Wronkiewicza, ks. prałata Janusza Ogrodowczyka oraz Ojca Gwardiana z Klasztoru OO. Bernardynów.  Podczas Mszy dokonano poświęcenia nowego sztandaru szkoły zakupionego ze składek. W akcję zbiórki pieniędzy na sztandar włączyli się uczniowie i ich rodzice.

Po Mszy przemaszerowano do szkoły, gdzie miała miejsce część artystyczna, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycielek SP 2: Elżbiety Kołodziejek, Agnieszki Małeckiej i Katarzyny Żmijewskiej. Występy uczniów przyjęto z ogromnym aplauzem. Trudno bowiem znaleźć tak uzdolnioną i dobrze przygotowaną przez kadrę nauczycielską młodzież i dzieci jak właśnie w tej szkole. Szczególnie dała temu wyraz Maria Krysiak – Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Kole (patrz wyżej relacja wideo z imprezy!).

Na widowni zasiedli zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło byłych nauczycieli i pracowników szkoły, absolwentów, przedstawicieli władz i duchowieństwa. Na prośbę dyrektora szkoły Andrzeja Bronisława Korzeniowskiego, rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia pamięci tych, którzy związani byli z „Dwójką”, a nie ma ich już wśród nas.

Dla Andrzeja Korzeniowskiego te dni jubileuszowe były szczególne, bowiem łączyły się z jego osobistym jubileuszem 20.lecia pracy na stanowisku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2. Były wspomnienia, życzenia, kwiaty, miłe słowa, łzy wzruszenia. I dla szkoły, i dla samego dyrektora.

W tym szczególnym dniu jubileuszowym szkoła wyglądała szczególnie pięknie. Na korytarzu szkolnym przygotowano wystawę osiągnięć placówki, zdobytych pucharów i nagród. Można było też obejrzeć wszystkie kroniki szkolne – od najstarszej, do tej najmłodszej.

Do uroczystego wyglądu szkoły w tym dniu  przyczynili się uczniowie i nauczyciele, którzy zadbali o wygląd klas, korytarzy i sali gimnastycznej, w szczególności nauczycielki: Monika Strugarek, Bogumiła Bartłomiejczak, Agnieszka Małecka, Jolanta Mikołajczyk, Ewa Tomczyk, Anna Machowicz, Małgorzata Śniegocka, Hanna Sujecka, Iwona Herman.

Na uroczyste obchody 50.lecia szkoły przybyło duże grono byłych nauczycieli placówki na czele z byłą wieloletnią dyrektor SP 2 Aliną Olejnik. – Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy kontynuowali po nas i kontynuują nadal to piękne dzieło wychowania młodzieży w tej szkole – powiedziała – Zawsze Szkoła Podstawowa nr 2 była pod wieloma względami wiodącą placówką – podkreślała – Był czas, że właśnie tu była siedziba i miejsce tworzenia i upowszechniania postępu pedagogicznego. Była tutaj bowiem siedziba Powiatowej Rady Postępu Pedagogicznego. Tu właśnie odbywały się szkolenia dyrektorów szkół, z terenu nie tylko naszego powiatu. To właśnie nasi nauczyciele prowadzili dla nich lekcje pokazowe.

Na zakończenie obchodów jubileuszowych SP 2, zebrani na sali wysłuchali koncertu BIG BAND-u Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kole, a następnie udali się przekąsić pyszności kateringu absolwenta szkoły Jacka Czarneckiego.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

w tej wspanialej szkole bylem nauczycielem w roku szkolnym 1963/1964

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526