Zmarła znana kolska opozycjonistka

Autor: kurier-kolski.pl | 17.04.2011

10 kwietnia 2011 roku w wieku 73 lat odeszła do Pana znana działaczka prawicowa, jedna z założycielek NSSZZ „Solidarność” w naszym mieście – Zofia Kołodziejek. Na kolskim cmentarzu pożegnali ją rodzina, znajomi i przyjaciele z dawnej i obecnej „S”.

W 1980 roku, gdy nasza Ojczyzna zaczęła budzić się do niepodległości, pani Zofia – pracownica MPGKiM w  Kole, wraz z kilkoma innymi osobami zaczęła zakładać „Solidarność” w naszym mieście. Była potem członkiem Zarządu Regionu NSZZ „S”.

Zofia Kołodziejek w stanie wojennym wspomagała internowanych i ich rodzinom. Kolportowała prasę podziemną  organizowała akcje oporu. Była również jedną z założycielek Komitetu Obywatelskiego na terenie miasta. To ten ruch doprowadził do wyboru Sejmu Kontraktowego i powstania samorządów.

Uroczystą Mszę św. w kaplicy cmentarnej  odprawili: proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej ks. prałat Janusz Ogrodowczyk oraz proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kanonik Józef Wronkiewicz.

Na pogrzeb przybyła spora ilość osób z dawnej i obecnej „Solidarności”, członkowie prawicowych partii politycznych, znajomi, przyjaciele rodzina.

Tekst i foto: M.C.

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526