W kolskiej Bibliotece dzieci się nie nudzą…

Autor: kurier-kolski.pl | 30.04.2011

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole – Filii dla Dzieci, trwa konkurs za konkursem. Kierowniczka Filii Anna Pietruszka nie pozwala dzieciom się nudzić. Kolejny turniej został rozstrzygnięty 27 kwietnia br. A z okazji Światowego Dnia Książki w tym samym dniu dzieci z Przedszkola Nr 5 w Kole mogły posłuchać ciekawych opowiadań czytanych przez gości specjalnych kolskiej Książnicy.

27 kwietnia br. w siedzibie Filii dla Dzieci PiMBP w Kole ogłoszono wyniki konkursu plastycznego: Róża katalońska. Zadaniem konkursowym było wykonanie kwiatu róży. Konkurs miał uczcić dzień 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich –  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

Na konkurs napłynęło 61 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów  kolskich. Laureatami Konkursu zostali:

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Filia dla Dzieci PiMBP w Kole jest od 10 lat liderem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Wspiera i promuje kampanię czytania, próbuje zmienić świadomość społeczną dotyczącą roli czytania w rozwoju dziecka, tak aby czytanie dzieciom stało się popularne, by nie rzec – oczywiste.

Jednym z działań promocyjnych, informacyjnych i reklamowych jakie podjęła placówka było uświetnienie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – dorocznego święta organizowanego przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich – głośnym czytaniem. [Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia, po raz pierwszy obchodzono go w 1995 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

27 kwietnia br. w kolskiej bibliotece dzieciom z Przedszkola Miejskiego Nr 5 w Kole swoje ulubione opowiadania o: przyrodzie naszych lasów, kropli wody, noszeniu okularów, myciu zębów czytały Panie: Anna Tomczyk – nauczyciel,bibliotekarz ze szkoły Podstawowej Nr 1 w Kole; Agnieszka Malińska – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Kole oraz Ewa Baryła – nauczyciel. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały od czytających gości słodycze. Biblioteka wręczyła czytającym i „ciociom” karminowe róże.

Źródło: PiMBP w Kole

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526