Uwaga! W Kole szaleje grypa żołądkowa. Zakaz odwiedzin na oddziałach kolskiego szpitala!

Autor: kurier-kolski.pl | 19.03.2011

Zakażeń grypą jelitową w Kole jest już tak wiele, że sytuację można nazwać lokalną epidemią. Sprawa jest tak poważna, że dyrekcja kolskiego Szpitala wprowadziła zakaz odwiedzin na oddziałach.

Ostatnio Koło nawiedził nieprzyjemny żywioł: grypa żołądkowa tzw. jelitówka. Grypa żołądkowa to potoczne określenie wirusowych zakażeń przewodu pokarmowego. Choroba charakteryzuje się gorączką, nudnościami, wymiotami i obfitą, wodnistą biegunką trwającą kilka dni. Objawom tym towarzyszyć mogą bóle brzucha. Chorobę wywołują najczęściej rotawirusy, ale też norowirusy i rzadziej adenowirusy. Wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego nie mają związku z zakażeniem wirusami grypy. Zwiększoną liczbę tych zachorowań notuje się każdego roku w okresie jesienno-zimowym tj. od listopada do kwietnia. Wirusowe zakażenia przewodu pokarmowego są bardzo zaraźliwe. Do wywołania choroby wystarczy już kilka cząstek wirusa.


Tak wygląda wirus „jelitówki”

Bardzo często zachorowania występują w obrębie rodziny, w grupach zorganizowanych (kolonie, wycieczki), w przedszkolach, czy na oddziałach szpitalnych . Najczęściej i najciężej chorują dzieci od 6 miesiąca życia do 2 lat.

Czynniki wywołujące “jelitówkę” cechują się wysoką zakaźnością, co oznacza, że dość łatwo można się zarazić. Główną drogą przenoszenia jest droga fekalno-oralna, związana z brudnymi rękami. Stąd też wynika łatwość „łapania”. Niektóre wirusy przenoszone są drogą kropelkową.Chory człowiek zaraża zarówno przed wystąpieniem objawów, w czasie ich trwania, a także co jest bardzo ważne – kilka dni po ich ustąpieniu.

Chorobę wywołuje kilka grup wirusów. Okres wylęgania wirusowych zakażeń przewodu pokarmowego wynosi najczęściej 3 dni. Wirusy namnażają się w przewodzie pokarmowym, uszkadzając jego błonę śluzową i prowadząc do wystąpienia objawów chorobowych.W trakcie choroby nasz organizm wytwarza przeciwciała skierowane na patogen. Po przebyciu choroby pozostają one, w niskim stężeniu, zapobiegające ponownej chorobie, ale tylko takim samym typem wirusa. Inne typy tego samego wirusa mogą ponownie wywołać grypę jelitową.

W kolskich gabinetach lekarskich trwa exodus pacjentów z objawami „jelitówki”. Takich przypadków jest coraz więcej. Ilość osób zakażonych wzrasta w zastraszającym tempie. W związku z bardzo dużą liczbą zachorowań dyrekcja kolskiego Szpitala Powiatowego wprowadziła do odwołania zakaz odwiedzin na Oddziałach Wewnętrznych I i II oraz na Oddziale Dziecięcym. Jak powiedziała mi dyrektor Szpitala Barbara Graczyk-Malińska, szczególnie trudna sytuacja jest na Oddziale Dziecięcym, który jest już przepełniony ponad miarę małymi pacjentami.


Na oddziałach Szpitala w Kole wprowadzono zakaz odwiedzin do odwołania

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526