Chcą odnowić elewację, by otoczenie było godne papieża Jana Pawła II

Autor: kurier-kolski.pl | 24.02.2011

Radna miejska Urszula Polewska (Towarzystwo Samorządowe – TS) wystąpiła z pismem do burmistrza m. Koła Mieczysława Drożdżewskiego (także TS), by spowodował wyremontowanie elewacji budynku przy ul. Nagórnej 1 w Kole, tuż obok popiersia papieża Jana Pawła II. Poparło ją kilkunastu radnych.

Charakterystyczny „dworek”, dawny budynek kolportażu RUCH-u, obecnie zajmowany przez lokatorów kolskiej „komunalki”, od lat jest zaniedbany. Podobnie z resztą wygląda znaczna większość miejskich budynków czynszowych w Kole. Jednak niewiele domów komunalnych ma szczęście stać tak blisko skwerku, na którym umieszczone jest popiersie jednego z najznamienitszych Polaków – papieża Jana Pawła II. Dzięki temu ten właśnie stary dom ma szanse odzyskać swój dawny blask, bowiem wywołał zainteresowanie kolskich radnych, których poruszył fakt, że elewacja zabytkowego domku szpeci jakże ważny fragment naszego szacownego grodu. Radni chcą, by miejsce gdzie znajduje się ów budynek, stanowiło „reprezentacyjną wizytówkę naszego miasta” ze względu na bliskość popiersia Wielkiego Polaka, umiejscowionego tuż przy Alei Jana Pawła II.


To elewacja tego budynku komunalnego przy zbiegu ulic Nagórna/Blizna/Jana Pawła II wzbudziła duże zainteresowanie kolskich radnych. Zdjęcie archiwalne sprzed 20 lat (1990 rok).


Obecny wygląd budynku przy Nagórnej 1.

Radna miejska Urszula Polewska, znana mieszkańcom jako dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, wystąpiła oficjalnie do burmistrza Mieczysława Drożdżewskiego z inicjatywą jak najszybszego zajęcia się tym tematem. Dlatego wystosowała do włodarza pismo, pod którym podpisała się sama oraz 15 innych kolskich rajców, gdzie można przeczytać:

„Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wykonanie w najbliższym czasie remontu elewacji budynku mieszkalnego wraz z balkonem przy ul. Nagórnej 1. Budynek oraz balkon ze względu na rażącą estetykę odbiega od zadbanego otoczenia i wywołuje negatywne odczucia osób odwiedzających tę okolicę. Ponadto obiekt ten zlokalizowany jest w pobliżu pomnika Jana Pawła II, miejsca, gdzie często odbywają się uroczystości upamiętniające naszego Rodaka.(…) Na rok 2011 zaplanowana jest duża uroczystość związana z beatyfikacją Papieża Polaka. Jak każda ceremonia tego typu zbiera wokół pomnika wielu naśladowców i miłośników Ojca Świętego. Miejsce to jest również często odwiedzane przez mieszkańców Koła i powiatu oraz turystów, w celu oddania hołdu Ojcu Świętemu.”


Inicjatorka remontu zaniedbanej elewacji budynku przy ul. Nagórnej 1 radna Urszula Polewska wraz z pismem do burmistrza podpisanym przez 16 radnych Rady Miejskiej w Kole.Popiersie Jana Pawła II w Kole odsłonięto w 2000 roku.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej burmistrz Mieczysław Drożdżewski odpowiedział, że oczywiście jak najszybciej zajmie się tą sprawą, choć nie będzie to takie łatwe, bo budynek jest w kiepskim stanie technicznym, a wspomniany balkon niestety będzie wymagał większej i kosztowniejszej naprawy niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka.
Jednak-rzecz jasna-tak uświęcone miejsce musi wyglądać należycie bez względu na koszty.


A czy estetycznie wyglądają pojemniki na butelki ustawione tuż obok skweru z popiersiem papieża? – zastanawiają się przechodzący obok chodnikiem mieszkańcy osiedla Nagórna…

Aleja Jana Pawła II w Kole ma krótką historię. Została wybudowana na przełomie XX i XXI w. i stanowi wewnętrzną obwodnicę centrum miasta. Wraz z budową ulicy powstało pierwsze w Kole rondo na skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza. Aleja swoją nazwę aleja otrzymała uchwałą X/55/99 Rady Miejskiej z 16 czerwca 1999 roku. Decyzja ta wywołana była pobytem Jana Pawła II w Licheniu.

W niedzielę 10 grudnia 2000 roku dokonano aktu odsłonięcia obelisku Jana Pawła II mieszczącego się przy tej ulicy. W zaszczycie przypadło to mieszkance Koła – pani Irenie Korzeniowskiej. Wykonanie oraz montaż pomnika było inicjatywa Zarządu Powiatowego NSZZ „Solidarność”.

Mieszkańcy budynku komunalnego przy ul. Nagórnej 1, są zaskoczeni inicjatywą kolskich radnych. Oczywiście cieszą się, że Nagórna 1 stała się tak nagłym obiektem zainteresowania władz miasta, ale w rozmowie ze mną podkreślają, że pilnego remontu wymaga nie tylko elewacja i balkon, ale również wnętrze budynku, gdzie żyją na co dzień.  -Zapewne papież Jan Paweł II byłby bardziej zadowolony, gdyby z okazji jego beatyfikacji nie tylko piękną fasadę zyskał budynek, ale przede wszystkim lepsze warunki życia zyskaliby mieszkający w nim ludzie – twierdzi jeden z mieszkańców. Dodaje przy tym, że przecież na działce miejskiej z tyłu ich budynku stoi aż 10 wydzierżawianych blaszanych garaży, z których KTBS rocznie pobiera kilka tysięcy złotych opłat.  -Czemu opłaty z tych garaży nie są przeznaczane na remonty naszego budynku jeśli stoi na tej samej działce? – pyta.

Opracował: Mariusz Kozajda

Źródło info o Alei JP II: wikipedia.org (Kolanin)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
A.B.
A.B.
13 lat temu

Naród polski lubi wznosić pomniki i robić szum by to upamiętniać. W wielu miastach widziałem pomniki podobne do naszego w Kole z wizerunkiem J.P.II. Super, że w Kole mamy pomnik J.P.II, to jest powód do dumy.
Jeszcze większy powód do dumy jest taki, że naród w Kole pamięta o wydarzeniach związanych z J.P.II i tylko w naszym mieście zapalane są lampiony. Zazwyczaj odwiedzam to miejsce po zmroku, więc nigdy nie zwróciłem uwagi na ten dworek. Fakt jest taki, że w tej sytuacji powinien on ładnie wyglądać i być zadbany…. ale i tak moje zdanie nie będzie brane pod uwagę, więc w tej sprawie się nie wypowiem. Podkreślę tylko, że nasi mieszkańcy pamiętają o świętach J.P.II i pamiętają, że u nas jest ten pomnik.

MK
MK
13 lat temu

Gdybym „chował głowę w piasek”, to nie pisałbym tu o tym. Ocenę pomysłu radnych pozostawiam Czytelnikom, a poza tym ja nie jestem od „gardłowania” na sesji Rady Miejskiej 🙂 „Nicz niczyporuk” jak widać bez problemu wyrobił sobie własne zdanie o malowaniu elewacji budynku Nagórna 1 na podstawie mojego artykułu, więc każdy Czytelnik również ma taką możliwość 🙂 Pozdrawiam

nicz niczyporuk
nicz niczyporuk
13 lat temu

No tak… Jak tak, to Burmistrz robi zamach na kasę bo sobie pensję rękami Rady podnosi i Pan Redaktor (słusznie skądinąd) wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto piętnuje. A jak Rada chce znów publiczne pieniadzę w błoto wyrzucić, tyle, że na „szczytny cel” bo obok pomnika Papieża to Pan Redaktor głowę w piasek chowa. Boi się Pan, że z ambony Pan spadnie ? Po to mamy wolne media, żebym jako szary obywatel właśnie do siły mediów się odwołał, żebym sam gardłować na sesji nie musiał. Szkoda gadać… Realtywizm to najlżejsze co napiszę….

MK
MK
13 lat temu

hmm… Co ja na to? Ja przekazuję informację. A każdy mieszkaniec naszego miasta ma prawo przyjść na sesję Rady Miejskiej i może zabrać głos w jakiejś sprawie, także zaproponować burmistrzowi i radnym swoje pomysły i rozwiązania, może pochwalić ich lub wyrazić swoje niezadowolenie. Proszę z tego korzystać 🙂

nicz niczyporuk
nicz niczyporuk
13 lat temu

hmm… może lepiej jednak zaproponowac kwestę wśród mieszkańców w tej sprawie ? Każdy kto bedzie chciał to da na „remont elewacji” Wydawanie publicznych pieniędzy na nowe garnki gdy do starych nie ma co włożyć to jednak trochę niepoważny pomysł. Poza tym remont samej elewacji to jak leczenie syfa pudrem.
Panie Redaktorze co Pan na to ?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526