Jutro sesja Rady Miejskiej w Kole. Czy radni podniosą burmistrzowi pensję do wysokości 12.358 zł.?

Autor: kurier-kolski.pl | 21.12.2010

Jutro w sali obrad Ratusza Miejskiego odbędzie się kolejne posiedzenie kolskich radnych. Jednymi z ważniejszych punktów porządku obrad będzie podjęcie przez rajców uchwał o zmianach w budżecie miasta, o tworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi sportu oraz współpracy z organizacjami samorządowymi. Niezwykle ważny będzie punkt obrad w sprawie przyjęcia zmiany Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych. Jednak najwięcej emocji i kontrowersji budzi sprawa ustalenia przez radnych wynagrodzenia burmistrza Mieczysława Drożdżewskiego.

Niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę z tego, że to nikt inny jak radni decydują ile będzie zarabiać burmistrz. Tak stanowi prawo. Na początku każdej kadencji Rada musi podjąć taką uchwałę, jednak ma możliwość ustalenia wysokości tego wynagrodzenia w zależności od wielkości i zasobności budżetu miasta i mieszkańców. Patrząc na projekt nowej pensji kolskiego włodarza można więc odnieść wrażenie, że Koło jest bogatym miastem, a mieszkańcy opływają w dobrobyt…

Przewodnicząca Rady Miejskiej przedstawi jutro kolskim radnym do zaakceptowania nowe warunki wynagrodzenia Burmistrza Miasta Koła. Łączna wysokość jego pensji ma wynieść na najbliższe 4 lata minimum 12.358 zł. brutto (w trakcie kadencji ulegnie na pewno waloryzacji i podwyższeniu). Już obecnie nieoficjalnie wywołuje to konsternację niektórych radnych, bowiem ta kwota jest znacznie wyższa niż dotychczasowe wynagrodzenie włodarza miasta. Jak wskazują, w projekcie uchwały szczególnie wzrósł tak zwany dodatek specjalny, który poprzednio wynosił 28%, a teraz proponuje się, by podnieść go aż do 40%.

Taka pensja stawiać będzie Drożdżewskiego w pierwszym rzędzie w gronie najlepiej zarabiających szefów miast w Polsce. I to w jakim towarzystwie! Jeśli radni zaakceptują tę propozycję, burmistrz naszego 20-tysięcznego biednego, drążonego bezrobociem miasteczka będzie zarabiał niemalże tyle samo co prezydent stolicy kraju (1,7 mln. mieszkańców!) – Hanna Gronkiewicz-Waltz (13.458 zł.) , prezydent Krakowa (754.000 mieszkańców) – prof. Jacek Majchrowski (13.416 zł.) czy prezydent Poznania (560.000 mieszkańców) – Ryszard Grobelny (13.291 zł.) i praktycznie prawie tyle samo co prezydent blisko półmilionowego Szczecina (12.700 zł.).

Jeśli radni podniosą jutro ręce na „tak”, pozostanie jedynie pogratulować im rozmachu w wydawaniu publicznych pieniędzy. I przez najbliższe 4 lata przekonamy się, czy przełoży się to na poprawę życia mieszkańców Koła i zmniejszenie bezrobocia.


CZY KOLSCY RADNI BĘDĄ ZA ZWIĘKSZENIEM WYNAGRODZENIA BURMISTRZA DO 12.358 ZŁ.?

M. Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zmartwiona
zmartwiona
13 lat temu

Oby ta pensyjka bardzo zresztą mająca wpływ na przyszłą emeryturkę-dała efekt konkretnych działań i wreszcie może pomoże panu burmistrzowi pomyśleć między innymi o tym ,że pora ruszyć główką istworzyć możliwości młodym do pracy uruchomić inwestycje dające wymierne efekty dla miasta a tym samym dla mieszkańców .Może wreszcie w tej kadencji burmistrz pomyśli o swych zaniedbanych zasobach komunalnych te stare ledwo dyszące budynki przy mądrym remontowaniu oczywiście wymagające nakładów-ale po kolei warto by wyremontować każdy z nich napewno to jest oszczędniejsze niż ciągłe klejenie -to w efekcie i tak zawyża koszty ,a efekt i tak żaden.może tak trzeba by zaczynać z rozwiązywaniem tych spraw -myślę że efekt napewno byłby lepszy-chyba że pan burmistrz znowu myśli o następnej kadencji co udać się może ,ale trzeba coś zrobić bo basen to chyba już nie wystarczy moim zdaniem i tak na koniec okaże się że trzeba było zrobić to inaczej przy kredycie to zrobić coś co rzeczywiście będzie przynosić efekt bo w większości ludzie pojadą do UNIEJOWA lubTURKU tam napewno lepsze udogodnieni a zrobione z pomysłem i dobrym zapleczem ,a u nas ……no się zobaczy może się mylę i będę zmuszona zmienić zdanie ….oby.

Normalny
Normalny
13 lat temu

Szanowni, zrozumcie wreszcie, że jeśli burmistrz miasta, urzędnicy, policjanci nie będą dobrze opłacani, to zawsze pojawi się korupcja, chęc „finansowania” władz z innych źródeł czyli „załatwiactwo” różnych, niekoniecznie Waszych interesów. Podawanie kwoty brutto zarobków przez dziennikarza jest manipulacją bo realna pensja to ok 8,5 tys zł „do ręki”.

dociekliwa
dociekliwa
13 lat temu

ciekawe w jakiem miejscu on wykonuje dobrze swoja prace? ten 're’ to pewno jakis jego urzedasek-przydupasek bo ta sitwa trzyma sie razem

Marcin
Marcin
13 lat temu

Za co dla niego tyle pieniędzy jak on NIC nie robi dla tego miasta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

re
re
13 lat temu

a co zazdrosc zzera co? chcialbys tyle zarabiac i tu cie boli? jesli burmistrz dobrze wykonuje swoja prace to niech zarabia i wiecej! lepiej mu dac niz wydawac kase na jakies niepotrzebne rzeczy!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526