Pancerniki, krążowniki i niszczyciele w Bibliotece

Autor: kurier-kolski.pl | 14.10.2010

Modelarstwo kartonowe jest głównym bohaterem wystawy: MINIATUROWE MILITARIA, zorganizowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole w Galerii pod Dobrą Książką, ul. H. Sienkiewicza 5. Wernisaż odbył się 8 października br. Modele kartonowe Jarosława Zduńczyka można oglądać do 12 listopada br. w godzinach otwarcia palcówki bibliotecznej. Ekspozycja prezentuje okręty liniowe (pancerniki), krążowniki liniowe, ciężkie krążowniki, lekkie krążowniki, niszczyciele (kontrtorpedowce). Ponadto na wystawie można obejrzeć broń pancerną w postaci czołgów, armat i wozów bojowych.

W modelarstwie kartonowym, głównym budulcem jest karton, brystol, tektura oraz inne pochodne papieru. Model kartonowy jest wycinanką. W postaci pierwotnej jest to rodzaj rozkładanego czasopisma zawierającego nadrukowane części, opis budowy, rysunki montażowe, rys historyczny prezentowanego modelu. Modele drukowane są na kartonie o standartowych formatach A4 lub A3. Elementy wzbogacające wykonanie mogą być z drutu,
sznurka, elementów fototrawionych, drewna i tworzyw sztucznych. Spoiwem są kleje do drewna wikol, butapren, kleje cyjano-akrylowe. Modele mogą być uatrakcyjnione np. silniczkami napędzającymi śmigła. Na rynku funkcjonuje obecnie kilka wydawnictw oferujących wspomniane modele: Mały Modelarz, GPM, Fly Model, Modelik, Super model, Modele kartonowego fana, JSC, Kartonowy Arsenał.

Jarosław Zduńczyk urodził się w Łodzi. Jest absolwentem Technikum Energetycznego Nr 2 w Łodzi. Od 1987 roku zamieszkuje w Kole. Obecnie jest pracownikiem Zakładów Mięsnych w Kole – działu technicznego SOKOŁÓW SERWICE. To pasjonat historii, od 40. lat interesuje się modelarstwem, w szczególności II wojną światową. Posiada kilkuletnie doświadczenie w budowie modeli z kartonu. Jest modelarzem indywidualnym. Jak podkreśla autor wystawy, tworzenie modeli kartonowych daje ogromną satysfakcję, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy cierpliwości i dokładności. W dzisiejszych czasach, epoce narkotyków, młodocianych przestępców, pseudokibiców, chyba trudno przecenić rolę wychowawczą tej formy spędzania wolnego czasu. Szkoda, że liczba modelarni w ostatnim czasie w naszym kraju bardzo zmalała i wciąż maleje, a istniejące borykają się z ciągłymi trudnościami finansowymi.

Anna Pietruszka – PiMBP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
my website
9 lat temu

Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

check my site
9 lat temu

I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

Mocne katalogi
9 lat temu

I’m taken aback by this blog.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526