Pancerniki, krążowniki i niszczyciele w Bibliotece

Autor: kurier-kolski.pl | 14.10.2010

Modelarstwo kartonowe jest głównym bohaterem wystawy: MINIATUROWE MILITARIA, zorganizowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole w Galerii pod Dobrą Książką, ul. H. Sienkiewicza 5. Wernisaż odbył się 8 października br. Modele kartonowe Jarosława Zduńczyka można oglądać do 12 listopada br. w godzinach otwarcia palcówki bibliotecznej. Ekspozycja prezentuje okręty liniowe (pancerniki), krążowniki liniowe, ciężkie krążowniki, lekkie krążowniki, niszczyciele (kontrtorpedowce). Ponadto na wystawie można obejrzeć broń pancerną w postaci czołgów, armat i wozów bojowych.

W modelarstwie kartonowym, głównym budulcem jest karton, brystol, tektura oraz inne pochodne papieru. Model kartonowy jest wycinanką. W postaci pierwotnej jest to rodzaj rozkładanego czasopisma zawierającego nadrukowane części, opis budowy, rysunki montażowe, rys historyczny prezentowanego modelu. Modele drukowane są na kartonie o standartowych formatach A4 lub A3. Elementy wzbogacające wykonanie mogą być z drutu,
sznurka, elementów fototrawionych, drewna i tworzyw sztucznych. Spoiwem są kleje do drewna wikol, butapren, kleje cyjano-akrylowe. Modele mogą być uatrakcyjnione np. silniczkami napędzającymi śmigła. Na rynku funkcjonuje obecnie kilka wydawnictw oferujących wspomniane modele: Mały Modelarz, GPM, Fly Model, Modelik, Super model, Modele kartonowego fana, JSC, Kartonowy Arsenał.

Jarosław Zduńczyk urodził się w Łodzi. Jest absolwentem Technikum Energetycznego Nr 2 w Łodzi. Od 1987 roku zamieszkuje w Kole. Obecnie jest pracownikiem Zakładów Mięsnych w Kole – działu technicznego SOKOŁÓW SERWICE. To pasjonat historii, od 40. lat interesuje się modelarstwem, w szczególności II wojną światową. Posiada kilkuletnie doświadczenie w budowie modeli z kartonu. Jest modelarzem indywidualnym. Jak podkreśla autor wystawy, tworzenie modeli kartonowych daje ogromną satysfakcję, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy cierpliwości i dokładności. W dzisiejszych czasach, epoce narkotyków, młodocianych przestępców, pseudokibiców, chyba trudno przecenić rolę wychowawczą tej formy spędzania wolnego czasu. Szkoda, że liczba modelarni w ostatnim czasie w naszym kraju bardzo zmalała i wciąż maleje, a istniejące borykają się z ciągłymi trudnościami finansowymi.

Anna Pietruszka – PiMBP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
my website
11 lat temu

Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

check my site
11 lat temu

I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

Mocne katalogi
11 lat temu

I’m taken aback by this blog.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526