Kolanie pomagają chorym i umierającym na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Autor: kurier-kolski.pl | 02.10.2010

Społeczeństwo starzeje się w zatrważającym tempie. Szybki rozwój cywilizacji potęguje coraz to nowe choroby, a ogromne żniwo zbiera nowotwór, który niestety w większości przypadków zbyt późno wykryty nie daje szansy na przeżycie. Ciągle zbyt mało jest miejsc, w których ludzie nieuleczalnie chorzy mogliby szukać pomocy w walce z bólem. Region Wielkopolski do niedawna jawił się pod tym względem jako biała plama. Do niedawna, gdyż niespełna dwa lata temu na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu powstało nowoczesne hospicjum stacjonarne dla ludzi u schyłku życia. W ostatnich miesiącach, tygodniach czy dniach życia wielu ludzi znalazło w nim pomoc w walce z bólem. Wśród ofiarnego personelu są także nasi rodacy, kolanie.

Czasy, w których żyjemy tak często dają poczucie braku nadziei w wielu dziedzinach naszego życia społecznego, politycznego, rodzinnego. Człowiek XXI wieku ulega iluzji, że życie nie ma sensu, bo jest tak kruche, krótkie, naznaczone cierpieniem, walką o byt, a w końcu śmiercią. Jakże ważne jest, aby w takich chwilach jeden drugiemu podał pomocną dłoń, powiedział dobre słowo, podtrzymał na duchu, jednym słowem – dał nadzieję. Śmierć jest ciągle tematem tabu, a choroba i cierpienie czymś od czego za wszelką cenę chcemy uciec. Niestety odejście z tego świata jest nieuniknione. Co zrobić, aby to przekroczenie progu śmierci uczynić godnym? Sytuacja społeczna w naszym kraju niestety nie daje rady, aby temu zadaniu sprostać, często człowiek potrzebujący pomocy pozostaje osamotniony.

Pacjenci przybywają do Hospicjum w Licheniu z różnych stron kraju, najwięcej oczywiście z okolic Konina, Koła, Kłodawy, Turku. Hospicjum licheńskie może przyjąć 24 pacjentów, do dyspozycji, których przygotowano przytulne pokoje z łazienkami, sale dziennego pobytu, pokój terapii zajęciowej, gabinety zabiegowe, salę rehabilitacyjną, kaplicę oraz na zewnątrz przestronny ogród z alejkami do spacerów. Wyposażenie budynku jest w pełni profesjonalne, o najwyższym standardzie technicznym spełniającym wymogi medycyny paliatywnej. Pacjenci objęci są opieką wykwalifikowanego personelu, w którego skład wchodzą lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, opiekunowie, salowe, fizjoterapeuci, psychologowie, dietetyk, duszpasterz i wolontariusze. Rodzina i krewni pacjentów mogą skorzystać z pokoi gościnnych usytuowanych w budynku przylegającym do hospicjum, aby w ten sposób na miejscu towarzyszyć swoim bliskim chorym.

Pobyt pacjentów w hospicjum jest całkowicie  bezpłatny. Kryteria przyjęć do hospicjum ściśle wyznacza Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji o działalności jednostki oraz możliwości przyjęcia do hospicjum, wzór formularza zgłoszeniowego i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej pod adresem:

www.hospicjum.lichen.pl

Hospicjum to nie tylko miejsce, w którym dach nad głową znajdują chorzy i cierpiący na nieuleczalne choroby, to także miejsce pracy dla personelu medycznego i administracyjnego, bez którego działalność hospicjum nie byłaby możliwa. Wykwalifikowani i przygotowani pracownicy dojeżdżają do pracy z różnych stron regionu, także z Koła. W hospicjum pracuje pięcioro mieszkańców Koła: 3 pielęgniarki, opiekun i pielęgniarz. Wszyscy starają się tworzyć dobrą i przyjazną atmosferę, która pozwala należycie zajmować się pacjentem i jego rodziną, a także osobami osieroconymi po śmierci ich bliskich. W hospicjum życie toczy się normalnie, personel wprowadza rodzinną atmosferę przez wspólne przeżywanie świąt, imienin pacjentów i innych wydarzeń. W pracę hospicyjną zaangażowani są również wolontariusze, którzy swój wolny czas poświęcają, aby służyć pomocą i obecnością przy chorych.


Pracownicy Hospicjum w Licheniu – mieszkańcy Koła. Od lewej: pielęgniarka Renata Falborska, Mariusz Świderski – opiekun, pielęgniarka Iwona Ulińska.

Jak każda jednostka służby zdrowia w naszym kraju także nasze hospicjum boryka się z trudnościami, szczególnie finansowymi, gdyż NFZ pokrywa tylko nieznaczną część wydatków. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźli się ludzie dobrej woli i wielkiego serca, którzy zechcą na różne sposoby wspomóc to piękne dzieło miłosierdzia. Za wszystkich naszych dobrodziejów i przyjaciół odprawiana jest Msza święta w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.  Pomóc można przez dokonywanie darowizn i wpłat na konto hospicjum oraz przekazywanie 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji Spem Donare, KRS 0000300810, która jako organizacja pożytku publicznego powołała do życia hospicjum w Licheniu.

W dniu 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów. Z tej okazji hospicjum licheńskie zaprasza na koncert charytatywny, który odbędzie się w środę 6 października 2010 roku w Domu Kultury „Oskard” w Koninie o godz. 19.00. Wystąpią Beata Bednarz i Monika Kuszyńska (była wokalistka zespołu Varius Manx). Cegiełki w cenie 30 zł. do nabycia w kasach „Oskardu” w Koninie.

ks. Piotr Lach – Dyrektor Hospicjum w Licheniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526