Beręsewicz w kolskiej Bibliotece

Autor: kurier-kolski.pl | 06.10.2010

Pierwszy, październikowy tydzień zaczął się w PiMBP w Kole bardzo literacko. Filia dla Dzieci gościła Pawła Beręsewicza, urodzonego w 1970 w Warszawie – pisarza, poetę, tłumacza i leksykografa, autora powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Pisarz ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Neofilologii. Pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Liceum im. Reytana w Warszawie. Książki dla dzieci zaczął wydawać w 2004 roku. Początkowo współpracował z wydawnictwem „Skrzat”, następnie z łódzkim „Literatura”.

W jego dorobku literackim znajdują się: Lalki Dorotki – wiersze dla dzieci; Akcja ratunkowa – wiersze dla dzieci; Wieści domowe – zbiór ćwiczeń, zagadek i tekstów dla dzieci; Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek – powieść dla młodzieży; Co tam u Ciumków? – opowiadania dla dzieci; Pan Mamutko i zwierzęta – opowiadania dla dzieci; Ciumkowe historie w tym jedna smutna – opowiadania dla dzieci; Na przykład Małgośka – powieść dla młodzieży; Czy pisarzom burczy w brzuchu?; Żeby nóżki chciały iść; Bajkowy słownik polsko-angielski i angielsko-polski dla dzieci; Wielka Wyprawa Ciumków – opowiadania dla dzieci; Warszawa. Spacery z Ciumkami – przewodnik familijny.
Jest laureatem nagród: „Guliwer w krainie Olbrzymów” za rok 2005 przyznawaną przez czasopismo „Guliwer” za książkę Co tam u Ciumków?; w VII Konkursie Literackim PTWK w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży za książkę Co tam u Ciumków?: Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w 2008 roku za książkę Ciumkowe historie w tym jedna smutna.
Paweł Beręsewicz pisze nie tylko dla młodego czytelnika, ale również tłumaczy, m.in.: Marka Twaina (Przygody Tomka Sawyera), Briana Pattena (Olbrzym z Zamczyska Baśni), Edith Nesbit (Księga smoków), Margaret Mahy (Przemiana). Jest autorem bądź współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. Wielkiego słownika PWN-Oxford.

W Książnicy kolskiej w dwu spotkaniach z pisarzem uczestniczyło 95 czytelników – uczniów klas 3-6 – ze Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 4 w Kole. Autor wytworzył niesamowitą atmosferę. Przy „filiżance gorącej herbaty” dyskutował z dziećmi o literaturze, warsztacie pisarskim.
Najlepszemu tłumaczowi z „języka Grześkowego” (najszybsza zmian spółgłosek w dowcipnym tekście) na polski przyznał w nagrodę własną książkę opatrzoną autografem. Pisarz zabrał najmłodszych w pasjonującą podróż po Warszawie, która Krakowskim Przedmieściem dotarła na Plac Zamkowy pod kolumnę Zygmunta. Odpowiadał na najbardziej dociekliwe pytania: Co pan robi, kiedy pana dzieci są niegrzeczne?; Czy pisze pan  długopisem, czy na komputerze?; Co pan lubi jeść?; Kim jest pana żona?; Jaka była pana ulubiona książka kiedy był pan mały?, itd.

Zarówno młodzi czytelnicy, jak i oczarowani spotkaniem bibliotekarze mają nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będą gościć pisarza, który na pytanie: Czy pisarzom burczy w brzuchu? Odpowiada: „Jest pisarzy jak gwiazdek na niebiei nie znam wszystkich ich tajemnic twórczych. Ja tylko mogę powiedzieć za siebie: mnie czasem burczy”.
Wszystkim tym, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem polecamy jego książkę: Czy pisarzom burczy w brzuchu? w której odpowiada na najbardziej zwariowane pytania – wielbicieli jego talentu literackiego – z którymi zetknął się w czasie swoich licznych
z nimi spotkań.

Anna Pietruszka – PiMBP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526