Spotkanie w sprawie środków unijnych w kolskim Ratuszu

Autor: kurier-kolski.pl | 09.03.2019

Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski zorganizował w Ratuszu spotkanie przedstawicieli gmin naszego rejonu oraz władz powiatu kolskiego z Maciejem Sytkiem, pełnomocnikiem Marszałka ds. Transformacji Wielkopolski Wschodniej, dotyczące działań podejmowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego związanych z nowym instrumentem finansowym Unii Europejskiej dla terenów pogórniczych (Platforma Węglowa). Było to pierwsze z cyklu planowanych w tym temacie spotkań. Wziął w nim udział poseł Tomasz Nowak z Konina oraz Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński oraz liczni wójtowie i wyżsi rangą przedstawiciele naszych lokalnych samorządów.

 

– Transformacja Wielkopolski Wschodniej dotyczy czterech powiatów: kolskiego, konińskiego, tureckiego i słupeckiego – powiedział Maciej SytekZwiązana jest z inicjatywą, która powstała w Unii Europejskiej – platforma dla regionów pogórniczych. Obszary żyjące dotąd z wydobycia węgla mają mieć osobne pieniądze, które pozwolą im na restrukturyzację, by zapobiec ewentualnej zapaści gospodarczej. To wielka szansa. Trzeba określić ważne projekty infrastrukturalne dla wszystkich regionów, dotyczące np. aglomeracji. W kwietniu część tych projektów będę przedstawiał w Brukseli.

Teraz rozmawiam z samorządami, by burmistrzowie, wójtowie, starostowie przystąpili do pracy i wskazali najważniejsze problemy, które będzie można z tych pieniędzy rozwiązać.

Spotkanie z ekspertem miało wyjaśnić przedstawicielom gmin naszego powiatu, na czym polega platforma i jakie projekty mogą liczyć na dofinansowanie z niebagatelnej puli niemal 5 mld euro. To kwota zapisana w projekcie budżetu Unii Europejskiej na 2021 rok, czyli nową perspektywę. Najbliższe 2 lata należy poświęcić na przygotowanie projektów, które, miejmy nadzieję, znajdą dofinansowanie z tej kwoty. Na 42 regiony węglowe w 12 krajach członkowskich, aż 6 regionów znajduje się w Polsce, z czego 3 – Śląskie, Dolnośląskie i Wielkopolskie zabiegają o środki z platformy węglowej. W ramach wspólnego działania Wielkopolski Wschodniej ważne jest, by projekty dotyczyły całego obszaru, a nie poszczególnych miast. Dotacja może być przyznana na zmiany strukturalne, gospodarkę/biznes, energię, transport, budownictwo, hydrologię, kulturę, edukację, ochronę środowiska.

Zapytany o pomysły ekspert wyjaśnił, że powstają klastry zielonej energii, projekty komunikacyjne wprowadzające autobusy elektryczne, jest zamysł tworzenia węzłów komunikacyjnych, są projekty społeczne, kulturalne, przywrócenia pociągów do danych miejscowości, również dedykowane dla młodzieży, starszych. Szerokie spektrum. – Są dwa lata do czerpania z nowej perspektywy, teraz jest właściwy czas na rozmowy i opracowanie dokumentów – zakończył Maciej Sytek.

Gościem spotkania był Poseł Tomasz Nowak, który tak wyjaśnił swoje zaangażowanie w przedsięwzięcie: – Walczyłem o odkrywkę Ościsłowo, a skoro nie ma decyzji, musimy dla subregionu (czyli dawnego województwa – kolskie, konińskie, tureckie, słupeckie) znaleźć kompensację. Zawsze istniał tu przemysł paliwowo-energetyczny, więc najlepszą koncepcją rozwojową będzie w mojej ocenie energia; jeśli mamy poszukiwać inwestycji i inwestorów, to sprowadzajmy inwestycje energetyczne. Program kompensacyjny można oprzeć na pieniądzach z platformy powęglowej.

W toku dyskusji, po zakończeniu prezentacji, pełnomocnik Marszałka ds. Transformacji Wielkopolski Wschodniej nadmienił, iż dla Koła i całego subregionu właściwy mógłby być projekt związany z geotermią (dla Konina, Turku i Koła) lub zintegrowany zielony transport publiczny, albo zielony szlak turystyki Wielkopolski Wschodniej, najważniejsze, by był to jeden, duży projekt „spinający” cztery powiaty. Wtedy będzie miał największą szansę na realizację.

– A może dla naszych mieszkańców zgłośmy pomysł na rekreację, szerszy dostęp do kultury, może budowa ścieżek rowerowych, który połączyłyby nasze gminy? – zapytał, zainteresowany pomysłem Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski. Na razie temat pozostaje otwarty. Będą kolejne spotkania.

Źródło: UM w Kole

28 odpowiedzi do wpisu

 1. Bursztyn

  Brawo Panie Burmistrzu!

 2. Git

  Ja mam pytanie do posła Nowaka. Co robił przez poprzednie 4 lata niech sobie przypomni swój wywiad przed Referendum w Kole.
  Żenada!!!!!!

 3. Git

  Brawo panie Burmistrzu nareszcie poziom i merytoryka.

 4. Wujek Chłodek

  Nie mogę doczekać się najbliższej Sesji RM Koła!

 5. Anonim

  @Git
  Człowiecze malutki przestań włazić w d……o Burmistrzowi
  ciesz się ze swojej posadki ale na wszystkie świętości ,błagam
  nie pisz że coś jest merytoryczne bo nie znasz znaczenia tego
  słowa .

 6. Anonim

  @~Anonim

  Skąd wiesz, że „Git” jest malutki?
  Twój idol też do wielkoludów nie należał!

 7. Kolanin

  „W toku dyskusji, po zakończeniu prezentacji, pełnomocnik Marszałka ds. Transformacji Wielkopolski Wschodniej nadmienił, iż dla Koła i całego subregionu właściwy mógłby być projekt związany z geotermią „I to byłoby najlepsze rozwiązanie;tania energia dla regionu.Niech Unia wreszcie coś zrobi,a burmistrz niech pilnuje tego ,jak pies kości…

 8. Wujek Chłodek

  @~Kolanin

  „Niech Unia wreszcie coś zrobi…” Niech zrobi! Do kogo ten bezosobowy zwrot? Może sam pojedziesz do Brukseli?

 9. Kolanin

  @Wujek Chłodek Nie ,nie pojadę,ale burmistrz może ,jak trzeba.Ma za to zapłacona pensję od mieszkańców…Moje podatki tez tam są.

 10. Torent

  Nie ma takiego czegoś, jak środki unijne. Unia nie produkuje pieniędzy. To są środki z kieszeni polskiego podatnika. On je zarobił nie Unia. Unia zabiera i skrawek oddaje. Więc nie kłamcie, że to środki unijne!

  • kurier-kolski.pl

   Święta prawda. Ale – niestety – nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

 11. Mleczarz

  Nie sprzeczajcie sie. Burmistrz w jednym z pierwszych wywiadów poprosił abyśmy cierpliwie czekali zatem czekamy. Po owocach poznamy.

 12. Bursztyn

  Dlaczego ludzie którzy kiedyś należeli do solidarności a donosili i byli TW dzisiaj są wyznawcami Kaczyńskiego i PiSu? Ludzie z przeszłością UB, sb i ormo dzisiaj chcą kreować rzeczywistość. Widać to było w poprzedniej kadencji gdzie leśne dziadki poczuły że są jeszcze potrzebne z wizjami z lat 80. A teraz ich ubeckie metody wracają i wróciły kiedy był poprzednik. Panowie kolanin i Kis oraz filutek – wasze czasy się skończyły. Musicie się z tym pogodzić i nie płakać na klawiature.

 13. Kis

  Zanim zjesz te POstKOmunistyczne owoce ,to woda pod Kołem wystygnie i nici z geotermii i taniego ogrzewania miasta…

 14. Mieszkaniec Koła

  Nie powielaj słów Maciaszka że tania. Ekologiczna tak ale nie tania. Daj jakieś wyliczenia

 15. Franek

  Bursztyn nie nie ośmieszaj się .Twoja metoda już nie działa.Ludzie co działali i działają mają więcej zasług niż twoje wypociny. Sugestie twoje nie mają znaczenia.Twój mózg nie może tego zrozumieć.

 16. Bursztyn

  Mają oczywiście. W sprzedawaniu rodziny i przyjaciół

 17. Kis

  Mieszkaniec Koła Poczytaj sobie ,o geotermii podhalańskiej ,tam znajdziesz stawki ogrzania m2 domu-„Na podstawie danych z domów, o których powierzchni mamy informację, wyliczyliśmy, że cena ogrzania domu o powierzchni ok. 150 m2 to ok. 400 zł miesięcznie. Ogrzania oraz ciepłej wody użytkowej” – tłumaczy szef Geotermii Podhalańskiej.jak policzysz daje to 2,6zł za ogrzanie 1m2 domu.Teraz zobacz na rachunki za ogrzanie w blokach w Kole.Tam wyczytasz ,ze płacimy 4,20 za m2…I co teraz powiesz?

 18. Wujek Chłodek

  Koło to nie Podhale. Już kiedyś do tego się odnosiłem. Może sobie przypomnisz?

 19. Kis

  @Wujek Chłodek-no to sie wysilileś na argumenty,ale masz troche racji ,bo tam w gorach budowa rur do każdego domku jest byla skomplikowana. W Kole gotowea instalacja do blokow,trzeba tylko na rynek i kaliskie przedmieście dojechać z rurami.A później do całego powiatu.

  • kurier-kolski.pl

   Do jakiego całego powiatu? Nigdy nie było, nie ma i nie będzie takich planów. Samo dojście z Cieplika z rurami na Kaliskie Przedmieście to wiele milionów złotych. A gdzie tu „cały powiat”??? To nierealne.

 20. Wujek Chłodek

  @~Kis

  Proponuję śledzić najbliższą sesję RM.
  Tam prawdopodobnie będzie też poruszany temat geotermii, jak również wiele innych interesujących nas wszystkich tematów.
  Wydaje mi się, że dobrze będzie przygotować sobie jakieś środki na uspokojenie.
  Ja już mam.

 21. Lok

  Brawo burmistrzu

 22. Kis

  @kurier-kolski.pl „dofinansowanie z niebagatelnej puli niemal 5 mld euro”Za taka sumę ,to można wykonać infrastrukturę grzewcza ,do tych czterech powiatów.Dziwne ,ze redakcja pisze o miliardach i mowi ,ze wydanie milionow jest ” nierealne”…Panie radny redaktorze z PIS ,proszę o aktywność w tym temacie na sesjach powiatu.

 23. Wujek Chłodek

  @~Kis.

  Z artykułu moim zdaniem wszystko wynika.
  Jeśli masz jednak jakieś wątpliwości, to posłuchaj w Kablówce o czym mówi p. Sytek.
  Zwróć właśnie uwagę na pieniądze.
  Tam padają różne kwoty, ale słuchaj dokładnie a podczas słuchania niech Ci nikt nie przeszkadza!
  Może słowo mówione lepiej do Ciebie trafi niż słowo pisane?

 24. Kis

  @Wujek Chłodek Chcesz mi powiedziec,ze ten artykuł Kuriera kolskiego jest nierzetelny,i wysyłasz mnie do innego medium-nie myślisz chyba tak ? (;…

 25. Anonim

  Właśnie spełnił już jedną obietnicę ”Na każde wolne stanowisko w urzędzie i podległych mi spółkach będzie uczciwie przeprowadzony konkurs- a co mamy falę nepotyzmu i kolesiostwa na co mamy czekać ???

 26. kiks

  Masz racje anonim,nepotyzm i kolesiostwo niszczy bardzo naszą rzeczywistość,z tym trzeba walczyć i róbmy to nadal,bo Koło zostanie miastem emerytów i domów komunalnych ,bez żadnych szans na rozwój.Dostana sie tacy do władzy i nic nie mogą,wbijają nam do głowy ,ze wszystko jest nierealne,skąd pieniądze? itd.ech…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526