Wiertło wieży wiertniczej wbiło się w ziemię kolską. Ruszyło wielkie wiercenie do wód geotermalnych!!! [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 03.08.2018

W czwartek, 2 sierpnia br., odbyła się w Chojnach pod Kołem szczególna uroczystość, która zgromadziła wielu znamienitych gości z całego kraju. Na działce należącej do Miasta Koła uroczyście zainaugurowano rozpoczęcie wiercenia otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Koło GT-1 w celu dotarcia do wód geotermalnych. Wspólnie wciśnięto guzik uruchamiający ogromne wiertło, które ma dotrzeć na głębokość aż 3.600 metrów. Już za około 4 miesiące będziemy znać pierwsze wyniki i parametry zalegających pod naszym miastem gorących źródeł. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji oraz krótkiego nagrania z otwarcia i poświęcenia tej niezwykle kosztownej inwestycji sfinansowanej przez polski Rząd.

 

Uroczystość swoją obecnością niestety nie zaszczycili, jak było to zapowiadane wcześniej, ani żaden z ministrów, ani nikt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Za to w imieniu Rządu przyjechała do Koła Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg oraz Wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego w Poznania Zofia Itman, która odczytała list od Wiceministra Ochrony Środowiska prof. dra hab. Mariusza Oriona Jędryska, którego – jak powiedziała – zatrzymały inne sprawy służbowe.

Oczywiście obecny był kolski Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, który zebrał wiele pochwał  i niemal wszyscy przemawiający podkreślali jego ogromne zasługi dla pozyskania funduszy na rozpoczęcie wierceń. Nie brakło Wiceburmistrz Miasta Koła Elżbiety Modrzejewskiej, która pełniła honory gospodarza w zastępstwie zawieszonego burmistrza Stanisława Maciaszka, przy okazji wychwalając jego kluczową rolę w rozpoczęciu tej inwestycji. W nieco innym tonie wypowiadał się przemawiający po niej Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański, który przywitał obecnego na uroczystości byłego burmistrza Jerzego Przybylskiego podkreślając równocześnie, że 20 lat temu właśnie za jego kadencji rozpoczęto starania o budowę Kolskiej Geotermii i pozyskano nawet pierwsze środki na ten cel. Wśród przybyłych pod wieżę wiertniczą był obecny też ówczesny Wiceburmistrz Koła Florian Olejniczak, obecnie radny miejski. Artur Szafrański nie zapomniał wspomnieć, że rozpoczęcie wierceń było możliwe dzięki decyzjom kolskich radnych.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM I OBEJRZYJ NAGRANIE WIDEO Z OTWARCIA:

Wśród innych gości obecni byli m.in.: Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, Wicestarosta Marek Banaszewski, Członek Zarządu Powiatu Czesław Marek, Prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Kole Dariusz Rosiak, nowo powołana Prezes miejskiej spółki MZUK Krystyna Trafna, Komendant Policji Artur Foryński , Grzegorz Fiałkowski – Prezes Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego, Włodzimierz Fraszczyk – Wójt Gminy Olszówka oraz grono radnych miejskich Miasta Koła i powiatu kolskiego. Był obecny też szef firmy wykonawczej oraz osoby nadzorujące inwestycję. Wszystko prowadziła Sekretarz Miasta Koła.

Poświęcenia urządzeń wieży wiertniczej dokonał ks. kanonik Władysław Waszak, a następnie główni goście gremialnie wcisnęli specjalny guzik, który uruchomił ogromne wiertło, które ze szczytu wieży zjechało na poziom gruntu i wbiło się w ziemię.

Czy spełni się kolski sen o Geotermie i Elektrociepłowni Geotermalnej?

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

40 odpowiedzi do wpisu

 1. Anonim

  Panie Przewodniczący Rady lubi Pan przypisywać sobie nie swoje zasługi ???

 2. Matka i babcia

  Panie burmistrzu dziekujemy, gdyby nie Pan nic by nie było prawda? Ktos kiedys coś tam rozpoczął? Jak się zaczyna to się kończy. Tylko i wyłącznie Pana zasługa. Radni? Widzieliśmy na sesjach, podziękujemy przy wyborach.

 3. Mleczarz Probst

  Dobrze że Radni wyrazili na to zgodę. Pozdrawiamy bardzo serdecznie Radę Miasta i dziękujemy! Brawo Wy!

 4. Kolanka

  Do matka i babcia
  Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.
  Dopiero się zaczęło. Do końca jeszcze bardzo długa droga.

 5. Buta

  Nie swoje zasługi przypisuje ten co widzi do góry nogami gdzie widzi że czarne jest białe a białe jest czarne . Wspomniał tego co mu mieszkanka zarzuciła na spotkaniu w temacie geotermii gdy był i mógł coś zrobić a zapomniał beszczelnie o Burmistrzu Maciaszka który najwięcej dla dobra w/w inwestycji i całego miasta zrobił. Obłudne

 6. nicko

  A kto to jest w szaliku ? Tak gorąco A gościu się męczy ……………………………hmmmmmmm

 7. kolkaa

  Oby te państwowe pieniądze nie poszły na marne, tak głębokiego odwiertu jeszcze w Polsce nie było, jakoś nikt w Polsce się na to nowatorstwo nie rzucił. Jego osoba lubiła takie występy pod publikę. Jeszcze mieliśmy mieć elektryczny autobus, co z tym pomysłem?

 8. Anonim

  Boję się otworzyć lodówkę czy nie wyskoczy z niej Pan Przewodniczący lub Pani Musiałek …horror.
  Dziękuję Panie Burmistrzu Stanisławie.

 9. wewd

  @Matka i babcia
  Nie zna Pani naszego „szanowni państwo” zawieszonego przez Prokuraturę burmistrza.Ten Pan wcale nie był taki konsekwentny sporo tematów zaczynał i nie kończył.Niemało było też spraw,które kończył,ale nieraz nie przynosiły efektów jakie powinny.Przykładów można mnożyć i są na to dowody.Najłatwiej obciążyć odpowiedzialnością za to radnych,bo zrobiono z nich takiego „chłopca do bicia”. Odwiert geotermalny na Chojnach to dopiero pierwszy mały krok i może byc,że póżniej miasta nie będzie już stać na kolejne odwierty i inwestycje z tym związane,bo nie będzie 100% dofinansowania od Państwa na to wszystko. Wtedy przyjdzie z ofertą prywatny inwestor i okaże sie,że kolska geotermia nie będzie miasta tylko będzie prywatna.

 10. Gryzli

  Ojców i matek tego sukcesu jest wielu: P.Przybylski, P.Olejniczak,P.Maciaszek, poseł Galemba, Wiceburmistrz Modrzejewska,przewodniczący Szafrański,radni,itd. A prawda jest taka,że nikt z nich sam by nie dał rady.Wszyscy przyczynili się jakoś mniej czy więcej do tego.

 11. Gość

  Taniec świętego Wita …przed wyborami!!! Nikt nie wspomniał jednak ,że za wszystko tak naprawdę …płacą mieszkańcy Koła ?Za wszystkie fatalne w skutkach decyzje ,a tych było zdecydowanie najwięcej! Byłoby znacznie więcej ,gdyby wielu mądrych Radnych miejskich nie powstrzymało tego …pochodu szaleństwa! Jeśli więc mamy komukolwiek podziękować ,to tylko
  Radnym…tym kilku zdrowo myślącym!!!

 12. ARTEK

  p.Szafrański nie ma wstydu, za to poparcie co niektórych na górze.Pamiętajmy jednak że z góry się spada.
  A mieszkańcy Koła bardzo dobrze wiedzą że to tylko wielka zasługa p.Maciaszka i jemy należą się podziękowania.Wszystko odbyłoby się dużo wcześniej gdyby rada miasta skupiała się na rozwoju miasta , no niestety knucie po kątach zajmuje czas , więc nie nadstawiajcie teraz piersi do medali.WSTYD

 13. Mleczarz Probst

  Ja jestem mieszkańcem Koła i pierwsze słyszę! Mieszkam w Kole i bede mieszkał do końca życia. Zapytam dziś sąsiadów czy też tak myślą i prosze mi tu nie pisać takich rzeczy! Mieszkańcy? Dobre 🙂

 14. Pablo

  @Mleczarz Probst
  Czego nie słyszałeś knowań ,pierwsze zaczęły się natychmiast po wyborach a zresztą ja mam zdanie podobne do @Artek myślisz że jesteś wszechwiedzący i przewidujący
  jak będzie- czas pokaże zresztą już raz przegraliście z kretesem…wiele ulic w Kole wygląda jak wygląda czyli źle
  i akurat za tę inwestycję brawa dla Pana Maciaszka a osobiście Państwu Radnym podziękujemy przy urnach za uwalenie projektu Rewitalizacji Parków i Zalewu Ruszkowskiego

 15. Mleczarz Probst

  Dobrze sie czujesz?

 16. Anonim

  Pablo daj sobie spokój z tym od mleka jedno co potrafi to cwaniaczy

 17. Mleczarz Probst

  Od Mleka jest Kuntz. Ja tylko prowadzę działalność gospodarczą.

 18. Anonim

  @Mleczarz Probst
  Ale uprząż szyłeś na swój wymiar ?

 19. Mleczarz Probst

  Nie szyłem jej 🙂

 20. Dyrektor Impreezy

  Super, za dwa lata JUŻ będzie to nowe ciepło, ale przed wyborami to fotka musi być. Pewno teraz producenci i importerzy walizek się cieszą a mieszkańcy reszty kraju tworzą komitet kolejkowy czekając na tak dystrybuowany prąd i ciepło. Stasia M. oczywiście poprę, ale… też za dwa lata… Śmietankę spijają różnoracy notable, a zapłacimy za wszystko pewnie jak zawsze my – mieszkańcy. Brawa dla ministrów, to nie tylko wyczucie, oni zwyczajnie wiedzą, jakie są szanse powodzenia przedsięwzięcia. Zresztą z niektórymi osobami i wspólnej fotki robić sobie nie warto.

 21. Do Matki i babcia

  Mylisz babcio pojęcia. Re odwierty są robione za publiczne pieniądze, ten niby najważniejszymi z niektórymi tu na tych fotkach którzy go popierali popiera odwierty i inwestycje za 120 mln złotych że prywaciarza.

 22. nicko

  Poseł niech lepiej weźmie się za to co potrafi i wroci do korzeni w berecie jes

 23. nicko

  Poseł niech lepiej weźmie się za to co potrafi i wroci do korzeni w berecie jest mu twarzowo .

 24. Wyborca

  Do Anonima-i jeszcze”prezes”

 25. Ojciec Tadeusz

  Anonim już atakuje ludzi startujących z PiS. Wyznawca Maciaszka

 26. Mleczarz Probst

  Do tego już doszło. Że ci „wyznawcy” nawet wstydzą sie podpisać

 27. Anonim

  @Ojciec Tadeusz
  @Mleczarz Probst
  Widać że macie bardzo bliskie związki z tymi osobami
  nic mi nie wiadomo przynajmniej oficjalnie nikt jeszcze swoich kandydatur nie ogłaszał.
  Odezwała się wierchuszka LOŻY SZYDERCÓW.
  Który z was podpisał się z nazwiska .Hipokryci.

 28. Mleczarz Probst

  No przecież ja podpisuje sie z nazwiska! Umiesz czytać?

 29. Ojciec Tadeusz

  Ojciec Tadeusz jest tylko jeden. Zbędne nazwisko

 30. AAAA

  @Ojciec Tadeusz
  Skąd wiesz kto startuje z PIS czy z innej listy, były opublikowane te dane ? czy jakiekolwiek ugrupowanie wystawiło już swoich kandydatów ? znamy termin wyborów?

 31. Ojciec Tadeusz

  Bo wiem i nie twoja sprawa skąd. Gratuluję wybrańców narodu na kandydatów do rady. Nawet sam super naczelnik rozwoju chce się w politykę bawić. A może jednak fotel wójta gminy Kościelec?
  Współczuję mieszkańcom tej gminy jak i nam mieszkańcom koła. Pierwsze proponuję zostać soltysem na swojej wsi a później ubiegać się o mandat radnego.

 32. Mieszkaniec Koła

  Pomimo wysłaniu i doręczeniu kilkudziesięciu zaproszeń podczas „uroczystości” obserwatorzy nie dopisali. Za publiczność robili naczelnicy urzędu moim zdaniem z musu i polecenia służbowego niż z własnej chęci. Dyrektorzy szkół, prezesi spółek czy podległych jednostek. Nawet był aktywny senior który tak walczy o dom seniora i korzyści dla siebie jeden z wyznawców Maciaszka który nadal nie rozumie dlaczego cba zatrzymało Maciaszka i jakie nieprawidłowości zostały zrobione w domu seniora.

 33. AAAA

  @Ojciec Tade coś tam
  Nie podniecaj się tak klakierku

 34. kolanin

  No to wiertło ruszyło brawo dla Burmistrza.

 35. Anonim

  Ojciec Tadeusz
  Coś nie spójne to twoje pisanie jak będzie soltysem to nie może być radnym (piłeś coś?)

 36. Smok Mlekopij

  @Mleszarz Probst
  Ale ty jesteś nie kumaty twój podpis znaczy tyle samo co
  każdego innego na tym forum .

 37. Mieszkaniec Koła

  Anonim
  Twój poziom… Pani sołtys z gozdowa jest radna w Kościelcu. Tak dla Twojej wiadomości

 38. Ojciec Tadeusz

  Piłem mleko od kolegi mleczarza

 39. Wujek Chłodek

  Smakowało?

 40. Ojciec Tadeusz

  Oczywiście. Najbardziej uwielbiam czekoladowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526