Odpust Przemienienia Pańskiego w Kole [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 07.08.2018

W poniedziałek (6 sierpnia) w liturgii Kościoła przeżywaliśmy święto Przemienienia Pańskiego, które w  parafii farnej związane jest z odpustem w kaplicy cmentarnej. Uroczysta Suma odpustowa sprawowana była w południe. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prałat Janusz Ogrodowczyk – emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, a wcześniej wikariusz w kolskiej farze. Na zakończenie centralnej Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna alejkami cmentarza oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i odśpiewanie hymnu „Boże, coś Polskę”. W tegorocznych uroczystościach odpustowych mieszkańcy Koła i okolic wzięli udział szczególnie licznie, wraz z rodzinami i małymi dziećmi, a przy grobie rodzinnym, w pobliżu kaplicy, spotkaliśmy kolskiego Posła na Sejm RP Leszka Galembę wraz z małżonką i rodziną (na zdjęciu wyżej). Pod spodem fotoreportaż i krótkie nagranie. Zachęcamy do oglądania!

 

W uroczystej Sumie odpustowej, oprócz licznie przybyłych parafian i mieszkańców miasta, uczestniczyli także kapłani z parafii dekanatu kolskiego i ojcowie bernadyni, Chór Farny „Lutnia”, ministranci oraz asysty liturgiczne z fary i klasztoru.

W tym dniu już od wczesnych godzin porannych tłumy parafian i mieszkańców miasta gromadziły się na naszej nekropolii, aby odwiedzić groby swoich bliskich i uczestniczyć w Mszach św. sprawowanych przed cmentarną kaplicą. Bardzo wielu wiernych skorzystało także z sakramentu pokuty i pojednania. Przybywający tego dnia na cmentarz dekorują groby swoich bliskich kolorowymi gladiolami, czyli popularnymi mieczykami.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO:

W Polsce są setki świątyń i parafii, których wezwanie jest związane ze świętem Przemienienia Pańskiego, ale jedynie w Kole odbywa się w tym dniu odpust w kaplicy położonej na cmentarzu parafialnym. Ten niewielki kościółek wybudowany został na początku XX wieku w stylu neogotyckim, a w 1908 r. został poświęcony przez ówczesnego proboszcza i dziekana kolskiego ks. kanonika Edwarda Narkiewicza. W ostatnim czasie, dzięki ofiarności parafian, zabytkowy budynek przeszedł gruntowny remont dachu i wieży oraz wymieniono jego wyposażenie. W podziemiach kaplicy znajdują się krypty, w których spoczywają kapłani, których posługa duszpasterska związała z Kołem.

Tekst: MARCIN NOWACKI (+ 5 x foto)
Foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

  

22 odpowiedzi do wpisu

 1. Hodowca

  Pan Grzegorz bez żony czy partnerki? Urlop czy w godzinach pracy na mszy?

 2. Hodowca

  Pan Grzegorz bez żony czy partnerki? Urlop czy w godzinach pracy na mszy?

 3. Anonim

  Piękny odpust z wielowiekową tradycją

 4. Patriota

  Panie Galemba Pan jako szafarz czyli pomocnik księdza i poseł PiS powinien dać dobry przyklad i z rodziną isc w procesji a nie stać z boku i rozsyłać promienne uśmiechy ściskac rece i odbierać procesje jak jakiś dygnitarz .Mam nadzieję że za rok tak wlasnie Pan uczyni.

 5. Luiza

  Pan Leszek godnie nas reprezentuje.Brawo

 6. Wyborca

  Fialkowski-są pewne granice-reszta bez komentarza

 7. słoneczko karpat

  Panie Mariuszu mam pytanie do Pana. czy startuje Pan w zbliżających się wyborach z listy PiS-u?
  Aha i jeszcze jedno: Nie wiem jak inni ale ja juz naprawdę mam dość ciagłego oglądania posła Galemby…

  • kurier-kolski.pl

   To czy i z czego startuję tego ja sam nie wiem, a na dodatek jest to całkowicie bez znaczenia jeśli chodzi o artykuły na KK. Nawet jeśli tak się stanie, to proszę zobaczyć, że obecny Kodeks Wyborczy uniemożliwia startowanie indywidualnie, jak kiedyś. Realnie pozostają listy partyjne. Proszę nie dopisywać ani nie doklejać żadnej ideologii do artykułów na Kurierze. Posła z powiatu kolskiego mamy JEDNEGO. I jest z PiS. Takie są fakty. Jak by był drugi, to chętnie pokazywałbym także drugiego, z innej opcji. Ale takiego nie ma… Proszę zauważyć, że obiektywnie pokazuję na KK także działania innych partii i jej działaczy, o ile takie są. Pozdrawiam. Mariusz Kozajda

 8. Słoneczko karpat

  I tak się jeszcze zastanawiam dlaczego Pan poseł nie wziął udziału w procesji tylko stał i witał się z wiernymi?? Czyżby został biskupem…?

 9. Słoneczko karpat

  A Pan Grzegorz przyszedł na Mszę bez swojej konkubiny?

 10. lok

  piekna uroczystosc na cmetarzu jak kazdego roku dziekuje panie redaktorze za zdjecia i video niech pa tylko nie pokazuje stale tego czlowieczka z dojnej zmiany i tego jego przybocznego bo staje sie to nudne

  • kurier-kolski.pl

   Poseł jest osobą publiczną, czy się go lubi czy nie. A to, że jest tu czy tam, w różnych miejscach, to chyba nie jest dziwne. Ale przecież rodzinna fotka jest piękna, czyż nie? Pozdr. Mariusz Kozajda

 11. Wyborca

  Do”lok”i nie smaczne

 12. Kolanka

  Faktycznie- niedługo poseł wyskoczy nam z lodówki.

 13. Wyborca

  Do redaktora-dowiedz się dokładnie czy ten”pan”obok to rodzina?

  • kurier-kolski.pl

   Chyba wszyscy wiedzą, więc co się tu dowiadywać?

 14. Dyrektor Imprezy

  OK, niektórzy napisali i to dość ostro, ale – faktycznie ilustrowanie artykułu fotką rodziny Szafarza z Wrzącej i pana od buraka to może być z okazji odpustu św. Jakuba i też niekoniecznie. Jeśli już, to lepiej w środku, nie jako pierwsze zdjęcie. Bo tak to takie epatowanie wyszło. Zresztą – żadna to reklama – wielu ma i tak dość i tzw. PiS, i panów koniunkturalistów. Jeszcze tylko Stasia M. tam brakuje, nawet mało ważne, razem z nimi czy osobno i Robertów z ratusza i Nowoczesnej.

  • kurier-kolski.pl

   A czy byłaby taka dyskusja i takie zainteresowanie tym artykułem bez tej ładnej fotki na górze??? Pozdrawiam. M. Kozajda

 15. K

  Panie Mariuszu! ma Pan rację, „posła”mamy jednego….. i „on” jest, ale jakby „go” NIE było…żadnego pożytku dla powiatu i miasta….

  • kurier-kolski.pl

   Każdy ma prawo mieć swoją ocenę, bo to jest demokracja. A od weryfikacji polityków są wybory. Każdy ma prawo iść i zagłosować za lub przeciw. Pozdrawiam. M. Kozajda

 16. nicko

  A kto go wybrał na posła? Parafianie posła ze wsi go wybrali ? GUstowny krawacik ha ha

 17. IZA

  Ten pan od buraków nie odstępuje Posła na krok. Jak to jest że kościół toleruje rozwodników co z niego za chrześcijanin? Brakuje pani radnej może dlatego że jest żona?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526