Wiceburmistrz Modrzejewska nie złożyła podpisu pod uzasadnieniem Uchwały Budżetowej Miasta Koła. Dlaczego??

Autor: kurier-kolski.pl | 10.01.2018

Na stronie Urzędu Miejskiego w Kole opublikowano uchwały z grudniowej sesji budżetowej Rady Miejskiej, a wśród nich także tę najważniejszą – uchwałę budżetową. Jednak Wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska nie złożyła swojego podpisu pod uzasadnieniem tego najważniejszego w każdym roku aktu prawa miejscowego, za to zamieściła swoje Oświadczenie w tej sprawie. Już wcześniej sygnalizowaliśmy, że zgłaszała, także pisemnie, do radnych, brak swojej zgody na zmiany w budżecie na 2018 rok. Mimo to radni bardzo mocno przeorganizowali finanse miasta. Czy oznacza to brak współpracy? A może kolejną wojnę na szczytach władzy w naszym mieście? Co na to Pani Wiceburmistrz, Przewodniczący Rady i znany z aktywności na sesjach szef Komisji Budżetu i Finansów RM? Znamy ich opinie na ten temat i prezentujemy je pod spodem specjalnie dla naszych Czytelników! Prosimy też o Wasze opinie i komentarze pod artykułem. Co o tym sadzicie?

 

Zapytałem osoby ze szczytów kolskich władz samorządowych, które w tym momencie uczestniczą w tym wszystkim co się dzieje, dlaczego dochodzi do takich sytuacji.

Wczoraj udało mi się „złapać” telefonicznie i chwilkę porozmawiać z Wiceburmistrz Elżbietą Modrzejewską, która nie złożyła podpisu pod uzasadnieniem Uchwały Budżetowej Miasta Koła na 2018 rok, a zamiast tego wystosowała Oświadczenie, którego zrzut publikujemy wyżej.

Pani burmistrz na moje pytanie o co w tym chodzi, odparła, że tegoroczny budżet Miasta Koła to najlepszy finansowo budżet od wielu lat, dlatego ma prawo nie zgadzać się na zmiany w nim. Stwierdziła, że jest to budżet bardzo dobry, w którym nie ma żadnego deficytu, a wprost przeciwnie – przychody miasta przekraczają po raz pierwszy w historii Koła 100 mln. zł., a dokładniej wynoszą ponad 117 mln. zł. (z czego ponad 20 mln. zł to oczywiście dotacja na pierwszy odwiert geotermalny).

– Ja muszę wykonywać swoje obowiązki – powiedziała Zastępca Burmistrza Elżbieta Modrzejewska – Jeżeli jest tak bardzo zmieniony budżet (przez radnych – dop.red.), to chyba każdy burmistrz ma obowiązek reagować na to w sytuacji, kiedy budżet nie zabezpiecza podstawowych zadań i bieżących potrzeb miasta, takich jak oświetlenie ulic, sprzątanie, przesył sygnału monitoringu miejskiego, itd. Ja się do tego szczegółowo odniosę gdy będę miała dokładniejsze dane. Nie wiem czym Państwo Radni się kierowali i czemu zapadły takie a nie inne decyzje. Nie jest moją rolą dociekanie tego i nie chcę nawet tego komentować.

Krótko skomentował sprawę Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański, który telefonicznie powiedział: – To jest tylko uzasadnienie do uchwały, a najistotniejszą rzeczą jest uchwała. To kwestia prawna, ale uzasadnienie jest tylko dodatkiem do uchwały. Mogło to zostać niepodpisane. To pewno jest taki manifest.  Przewodniczący zapewnił, że wkrótce wyda pisemne oświadczenie w tej sprawie, które zostanie przesłane także do naszej Redakcji.

Swoje zdanie o braku podpisu Elżbiety Modrzejewskiej pod uchwałą budżetową miasta wyraził w telefonicznej rozmowie ze mną również Przewodniczący najważniejszej komisji rady – Komisji Budżetu i Finansów, znany z dużej aktywności na kolskich sesjach radny Tomasz Sobolewski.

-Trudno jest to skomentować. Pani Wiceburmistrz miała prawo żeby nie podpisywać uzasadnienia do uchwały budżetowej. Jest to jej wybór. Rada Miejska uchwala budżet, a nie ona. Uchwała została przez radnych podjęta i podpisana przez Przewodniczącego. Brak podpisu Pani Wiceburmistrz nic tu moim zdaniem nie zmienia.

Ten brak zrozumienia i współpracy na szczytach władzy w Kole jest o tyle niepokojący, że gdy brakło fizycznie w Ratuszu burmistrza Stanisława Maciaszka wielu mieszkańcom wydawało się, że na sali obrad Rady Miejskiej, i nie tylko, zapanuje spokój. Okazuje się, że tak się nie stało. Radny Tomasz Sobolewski jest szefem nowo powstałego, największego w radzie Klubu Radnych Pokolenie 2018+. Jego członkiem jest również szef RM Artur Szafrański. Brak porozumienia między nimi a Elżbietą Modrzejewską oznacza tylko jedno – konflikt między burmistrzem a większością radnych.

Opracował: MARIUSZ KOZAJDA

*************************************************************************************

A co na to nasi Czytelnicy? Kto ma tu rację – burmistrz czy radni? Kto postępuje zgodnie z prawem i stoi na straży interesu miasta i mieszkańców? Czy taki spór, jakiego wcześniej w Kole jeszcze nigdy nie było, oznacza eskalację konfliktu na szczytach kolskiej władzy? To tylko spór czy już może regularna wojna? A może emocje rosną w związku z rokiem wyborczym? Prosimy o mądre i wyważone komentarze pod artykułem.

50 odpowiedzi do wpisu

 1. Irena

  Ci Panstwo powinni usiaśc przy okragłym stole i dla dobra miatsa dojść do porozumienia a topór wojenny zakopać.

 2. Hulio

  do roboty babole!

 3. Ojciec Mateusz

  Wina pochodzi z Poddębic. Tu cały problem.

 4. PATRIOTA

  CI RADNI TO JAK NAWIEDZENI PAN BURMISTRZ MACIASZEK BYŁ DLA NICH ZŁY I PANI BURMISTRZ TEŻ IM SOLĄ W OKU JEST.NIE MA OSOBY ODPOEIEDNIEJ CO BY ICH ZADOWOLILA NAJLEPIEJ OD RAZU KORONOWAC NA WLODARZA P.SOBOLEWSKIGO CZY P.PIASECKIEGO ZENADA

 5. Uuuu

  Wina czy wino którym oni wszyscy się upijają i potem tak się zachowują?

 6. PATRIOTA

  MA PANI NASZE POPARCIE PANI BURMISTRZ

 7. Gghy

  Raz sierpem raz młotem czerwoną hołote.Tak trzymać za morde i ani kroku do tyłu !!

 8. Prawo

  Kolska sytuacje. w każdym aspekcie może uzdrowić tylko CBA Ostro szybko. i skutecznie!!!!

 9. Kolo

  Zmienmi Rade Miasta pamietajmy ze odali wszystkie dotacje z UE I to oni nie chcieli geotermi w kole

 10. Kolanka

  Do IRENA. Z tego co mi wiadomo to Pani Vice Burmistrz nie było na Komisji Budżetu przed Sesją i była nieobecna na Sesji.Uważam, że jest to najlepsze miejsce na takie rozmowy. Muszą mieć dobrą wolę obie strony.

 11. Ojciec Mateusz

  @ kolo
  Jakie dotacje oddali bo nie pamiętam?

 12. Tom Bombadil

  Nie do pomyślenia, szok!

 13. Anonim

  Rada Miasta do wymiany !!!

 14. Ojciec Mateusz

  @anonim
  Mózg sobie wymień klakierze stary sb ku

 15. Anonim

  Proszę się nie poddawać Pani Burmistrz ,całe to towarzystwo wzajemnej adoracji 2018+mają fałszywe pojęcie o naszym poparciu kopali od początku ….

 16. Anonim

  Mateusz bucu stary baranie zaczynając od inwektyw sam sobie wystawiasz świadectwo baranie jeden !!

 17. Ojciec Mateusz

  @anonim.
  Ile ci płacą za klakierze za wpisy?

 18. Jack

  Miałem nadzieje że od stycznia P. Burmistrz już nie będzie, ale widzę że kasa naszego miasta nie śmierdzi tu foch tam foch a kasa na konto wpływa. Wstydu nie ma.

 19. Anonim

  Pani burmistrz… proszę zrezygnować z funkcji,która panią przerasta! Koło jest nasze!!! Proszę rządzić u siebie w Poddębicach i zabrać ze sobą…kilku jeszcze nie ,,kolskich ” prezesów i dyrektorów z Kłodawy czy z jakiejś innej Wólki Czepowej…

 20. Tom Bombadil

  Ho, Tomie Bombadilu, Bombadilu Tomie!
  Na wierzbę i na rzekę, na wodę i płomień,
  Na słońce i na księżyc – posłuchaj, sąsiedzie,
  I przybądź do nas, Tomie, bo jesteśmy w biedzie!

  🙂

 21. Piotr

  Całe to towarzystwo,,PiS ośmielił lumpiarstwo…2015″ ,tak przyssało się do koryta,że w 3 lata rozwaliło cały budżet miasta,i skłóciło wszystkich mieszkańców. Takiego bajzlu ,jak ten za Stasia to nie było w całej historii miasta!!!

 22. Anonim

  Odpowiedz sobie sam mnie płacą dokładnie tyle ile tobie masz jasność ?? (ojciec mateusz)

 23. Anonim

  DO ojciec mateusz
  ale się podnieciłeś

 24. Anonim

  Polska dla Polaków…,Koło dla Kolaków…a nie do obcych i wrogów ,którzy przy pomocy tych… których to,,PiS ośmielił lumpiarstwo….”,tak ,tak…,,szanowni państwo… alfonsy i złodzieje” przyszli tu tylko po to by łupić nas!

 25. Isabell

  A co na to nasze prześwietne …rycerstwo króla Kristofora herbu PO?

 26. Jan

  Czeka…!

 27. Anonim

  Z palcem w d…..

 28. Antol

  Kto popiera panią burmistrz z Poddębic zaplecze intelektualne pana Maciaszka i tyle mam do powiedzenia. Radnych wybrali mieszkańcy Koła nie Poddębic więc kto ma mandat społeczny klakiery. Debilizm tego miasta przekroczył skalę zenitu.

 29. Sympatyk PiSu

  Kto popiera? Klakiery Maciaszka oraz osoby pracujące u urzędzie których poziom jest widoczny na sesji

 30. Anonim

  Radni do dzieła… tak dalej! W Was teraz cała nasza- mieszkańców Koła …nadzieja!!!

 31. Mleczarz Probst

  Jak możemy Wam pomóc? A może powinniśmy iść na sesje?

 32. discharge

  A ja sobie myślę tak … gdzie dwóch się bije , tam trzeci korzysta i z całym szacunkiem i sympatią do pokolenia 2018+ może się okazać że nikt z tego ugrupowania nie wejdzie do rady o burmistrzu nie wspomnę , bo normalni ludzie mają dosyć… 4 lata wojen… , będą się kojarzyć tym którzy nie czytają e koło czy KK- z wojną – ludzie potrzebują spokoju .
  I na koniec wydaje mi się że obie strony powinny poluzować zwieracze .

 33. XX2

  Jestem pewna ,ze zdrowo myślący człowiek widzi ogromną pracę radnych
  na rzecz miasta.Dokonują analiz na komisjach ,chcą dyskutować o problemach.Niestety nie mają z kim.
  Pracownicy UM pewnie chcieliby aby radni byli tylko maszynką zatwierdzającą wszystko co podsuną i tu się przeliczyli.
  Są indywidualiści zdroworozsądkowi w radzie i nie pozwalają sobie wciskać kitu. Tak trzymajcie do wyborów.Myślę,ze jeden z Was zostanie burmistrzem i skończą się te cyrki .Rozliczycie obecnych kierowników,prezesów i wróci normalność w Kole.

 34. Mleczarz Probst

  discharge, no……z myśleniem to u ciebie na bakier

 35. hanibal

  No cóż. Jak wojna to wojna. Wygonic wrogów z miasta i nastanie spokój.

 36. Janusz Kupczak

  Czytając te wpisy mam odczucie jak bym był w kosmosie.Najpierw burmistrz niszczył a teraz mieszkańcy niszczą się na wzajem a zarazem hańbią nasze miasto nie tylko w Polsce ale i w świecie .Kto zatrzyma ten rozgardiasz !
  WSTYD

 37. discharge

  Mleczarz – – nie na bakier – przekonasz się w listopadzie 2018 roku po wyborach .. w tym mieście tzw. pewniacy zawsze przegrywali .
  I przypomnę ci mój post po wyborach .
  Jeśli Pokolenie nie zmieni swojego butnego – pewniackiego podejścia przegra wszystko .
  Mietek przegrał bo urzędnicy i rodziny nie głosowały na niego chcieli zmian i podwyżek wynagrodzeń, które to w tamtym czasie też były dla wybranych – pracownik miał wała .
  I żebyśmy się zrozumieli życzę Pokoleniu 2018 + jak najlepiej , ale boję się że mieszkańcy nie wybiorą na następne lata rewolucjonistów bo po prostu mają dość .
  Żeby wygrać wybory trzeba będzie mieć elektorat co najmniej 4000 osób a forum KK czy EK tego nie odzwierciedla tutaj pisze garstka osób napinając się nawzajem jak indory .
  Uważam że ciut trzeba zmienić politykę Pokolenia jeśli chcą wziąć wszystko – czego z serca życzę .

  • kurier-kolski.pl

   Witam. Na pewno nie każdy mieszkaniec Koła wypowiada się w komentarzach pod artykułami. To jest oczywiste i logiczne. I tu się zgadzamy. Większość przeczyta, ale nic nie skomentuje, nieraz nawet ze zwykłego lenistwa czy braku czasu.

   Jednak warto pamiętać, że pojawiające się tu opinie w dużej mierze są odzwierciedleniem nastrojów społecznych w naszym mieście. To taki próbnik, swoisty sondaż. Jasne, że każdy ma swoich zwolenników i przeciwników, a w wyborach chodzi o to których więcej będzie zdeterminowanych i pójdzie do urn zagłosować. Niestety, ostatnie kilka wyborów samorządowych w Kole nie nastraja pozytywnie, bo wszyscy wiemy jakie często stosowano metody… Oby nowe przepisy wyborcze ukróciły taki proceder. Pozdrawiam. Mariusz Kozajda

 38. Mleczarz Probst

  I ja jestem jednym z tych indorów?
  Rożne rzeczy człowiek słyszy, w pracy, w domu, ale indorem to jeszcze nie byłem 🙂

 39. discharge

  Mleczarz pisałem ogólnie .
  Tak co do odzwierciedlenia nastrojów – takie forum może być miernikiem ale nie pewnikiem jak widzisz zaczyna tutaj przybywać negujących postępowania rady – twierdze to po postach – ale z piszącymi na tym forum też może być różnie o czym z pewnością wie redaktor – a mianowicie te same osoby piszą pod różnymi nickami …
  Tak jak np. ja hehe

 40. Wl

  Radzie miejskiej przydało by się odświeżenie. Rozumiem że brak inwestycji jest bezpieczny, ale w dzisiejszych czasach jak nic się nie robi to się nie rozwija a wręcz cofa…. Radni weźcie przykład z Kutna, które w przeciągu 10 lat rozkwitło, wcześniej będąc miastem meliną.
  Szkoda żę do Rady nie są wybierani fachowcy w danych dziedzinach. Wiecznymi narzekaniami nic w Kole nie zmienicie.

 41. Blue Sea of Ibrox

  Pokolenie wymiata !!! Listopad blisko!

 42. Bronek

  Jestem Kolaninen z krwi i kości, ale już od kilku lat na emigracji. Próbowaliśmy z żoną wiele zrobić dla miasta, ale niestety „ściana” pojawiała się wszędzie, a jeśli nie to potem wychodziło tylko najgorzej. Poddaliśmy się i wyjechaliśmy z miasta całą rodziną. Od tego czasu śledzę sytuację miasta na stronach www i powiem ze smutkiem, że łza się w oku kręci, jak miasto marnieje. Najbardziej zacofane kiedyś miasteczka, dzisiaj wybijają się do góry za sprawą środków z UE. W Kole mamy cały czas spór o to, co, gdzie, kiedy, za ile, z kim, po co. Popatrzmy na Turek,co tam się dzieje, a miasto naprawdę nie jest wiele większe od Koła,w dodatku wyrosło na kopalni, która niebawem będzie się zamykać. Koło w kręgach biznesowych widziane jest bardzo źle. Inwestorzy unikają miasta, bo wiedzą, że zawsze napotkają blokadę. Obecna władza uważam zrobiła najwięcej dla przyszłości sfery gospodarczo-ekonomicznej, nawet jeśli wielu z nas uważa, że było to mało twórcze. Wcześniej administrowano miastem, teraz wiele się stało. Rada jest tragiczna, ja nie widzę woli działania, ale szukania problemów. Wielu radnych to „bufony”, próbujące za wszelką cenę wykreować się na gwiazdy, krzycząc i szukając afery na każdym posiedzeniu rady. Zastanawiam się, czy atak na Maciaszka nie był sfiksowany, bo w kraju wszystko jest możliwe. Miał wrogów usuwając wieloletnie, skostniałe elity miasta. Szkoda gadać. Z jednej strony żal ze to wszystko prowadzi donikąd, z drugiej strony radość, że już nas tam nie ma. Pozdrawiam mimo wszystko i jeszcze wierzę, ęe kiedyś to miasto „zaświeci”.

 43. Wujek Chłodek

  @~Bronek

  Czy byłbyś uprzejmy w jakiś sposób przybliżyć czytelnikom inicjatywy swoje oraz swej żony, które napotykały „ścianę” a były -jak rozumiem- korzystne dla rozwoju naszego miasta?
  Warto być może o tym napisać, skoro niemożność przebicia się spowodowała Twój desperacki akt „emigracji”?

 44. Wujek Chłodek

  @~Blue Sea of Ibrox

  Listopad blisko a w listopadzie Święto Dziękczynienia.
  Przypomniały mi sie „indory” wspomniane w komentarzu „discharge” -komentatora o wielu -jak pisze o sobie- nickach.

 45. discharge

  Tak o wielu buhahaha aż dwóch ale to nie ma znaczenia do usłyszenia w listopadzie 2018 indory ..Mieszkańcy chcą spokoju z każdym ale nie z Maciaszkiem .
  Pewniacy w Kole ???? Nie ma takich .

 46. Ola

  Ten pan radny od finansów to chyba z lewicy się wywodzi? Jak mnie pamięć nie myli to radni z tej partii zawsze byli na NIE , albo się wstrzymywali od głosowania. To przez taką politykę od lat nasze miasto nie może się rozwijać .Nie widzę przyszłości z takimi radnymi.

 47. Wujek Chłodek

  @~Ola

  To jeszcze nic, że z lewicy.
  Ty zauważ, że Trzej Królowie ze WSCHODU przybyli.
  Tak!!! tak!!!
  Nie z zaprzyjaźnionych USA czy nawet z UE
  Pewno przodkowie Putina maczali w tym palce i ich tu nasłali!
  Coś mi się wydaje, Olu, że mamy podobne sposoby myślenia.

 48. Tak mi się coś wydaje...

  że to tajemnica poliszynela, że ta babcia z Poddębic radzi się w chyba wszystkim Stanisława M., który ma być z niej, jak sama mówiła, dumny. Może tym niech radni spróbują się zająć, to wtedy jakoś to nasze Koło oczyścimy z wszelakich wpływów.

 49. Gość

  …zastępca i … nienawiść do tego miasta zaczynają przerastać……nienawiść do tego miasta ,, szanowni państwo alfonsi i złodzieje…wodza psychopaty…,ma
  zaplecze … i …4 firmy prawnicze…
  wysoko opłacane …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526